Simskolor på Dalsjöbadet

Här nedan ser du en liten beskrivning av våra olika simskolor på Dalsjöbadet.
Håll utkik under nyheter på förstasidan när vi drar igång nästa omgång.

Minisim
För barn 3-4 år.
10 gånger 290:-. OBS! Badavgift för medföljande förälder tillkommer.

Tis 14.25 - 14.55 för nybörjare.
Tis 15.00 - 15.30 fortsättningsgrupp, för de som varit med förr.

Här är en förälder, eller annan vuxen, med barnet i vattnet. Med hjälp av lekar, sånger och övningar lär vi oss vattenvana, vattensäkerhet och respekt för vatten. Med detta menas att våga doppa huvudet, hoppa från kanten och själv vända tillbaks (rädda sig själv om man trillar i) och vänta på OK innan man hoppar i vattnet.
Tack vare att föräldrarna är med kan barnen känna sig trygga och få så mycket hjälp de behöver. Vi jobbar utifrån barnets villkor och förutsättningar. Tänk på att alla barn lär sig olika mycket och snabbt.
Vi lär oss också att simma crawl och ryggcrawl som är lätt att lära sig för barn i denna ålder, till skillnad från bröstsim som är mycket mer komplicerat motoriskt.
Vi använder oss inte av simdynor eller armpuffar, då detta ger barnet en falsk trygghet i vattnet, eftersom de när som helst kan åka av.

Simlekis
För barn 5 år.
15 gånger - 430:-

Ons 17.00 - 17.30

OBS! Den 1 februari startar vi en ny grupp kl 14:30 - 15:00.
Anmälan öppnar den 25 januari.
12 gånger - 350:-

Här övar vi på samma som på minisimmet och utvecklar det. Vi börjar även lite med bröstsim. Här är vi på grunt vatten och barnen är lite äldre så här behöver inte föräldrarna vara med i vattnet, men får gärna finnas med på kanten.

Simskola
Från den termin barnet fyller 6 år.
15 gånger 430:-

Mån 16.45 - 17.15 och 17.30 - 18.00

Lör 9.30 - 10.00

Här ligger fokus på bröstsim, men vi övar även vattenvana och lär oss respekt för vatten.

Vuxensimskola
För barn och vuxna över 11 år.
12 gånger 500:-. Anmälan är öppen, vi startar den 1 februari.

Ons 19.30 - 20.15

Här kan både du som inte kan simma alls eller bara är osäker anmäla dig. Simskolan hålls efter stängning så vi har hela simhallen för oss själva.
Varför inte anmäla dig till denna extra träning om du har svårt att klara 6:ans mål på 200 m varav 50 m på rygg?

Intensivsimskola vår och sommar
Varje vår och sommar brukar vi även hålla några intensivsimkurser. Detta gäller för barn som fyller 6 eller mer under året.

Vårens intensivsimskola brukar starta i början av maj och då kör vi måndag och onsdag varje vecka i 5 veckor (10 ggr totalt).

Sommarens intensivsimskola brukar starta strax efter sommarlovet dragit i gång. Då kör vi varje vardag, totalt 10 ggr. Eftersom badet är stängt under denna period brukar vi också hålla fortsättningsgrupper i stora bassängen för de som lärt sig simma i lilla och nu vill lära sig lite mer.

Dela |
Skriv ut sidan
Sidan uppdaterad: 2012-04-05
Kontakt
Dalsjöbadet
Fritids- och folkhälsoförvaltningen
033-35 89 22
fritidfolkhalsa@boras.se

Föreståndare:
Mattias Karlsson

Besöksadress:
Dalsjöbadet
Bollvägen 2 / 516 34  Dalsjöfors

Tfn 033-35 70 00     e-post boras.stad@boras.se     Postadress Borås Stad 501 80 Borås
Om webbplatsen >>               RSS>>