Tallinn - 2012

Årets resa går till Estlands huvudstad Tallinn och vi kommer att besöka några andra platser som Narva och Jõhvi, samt kompositören Arvo Pärts barndomsstad Rakverelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster (Wesenberg) som blev en svensk stad 1580. Vi besöker även den ortodoxa klosterbyn Kuremäe (Pühtitsalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster).

En gång fick Ryssland ordenligt stryk av Sverige - inte i hockey! - utan år 1700 i Narva: 10 000-12  000 ryssar stupade mot 667 svenskar, under 18-årige Karl XIIs ledninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (Visan om Tsar Peter den store och Karl XII till 1500-talsmelodin Den signade dag.)
Herman Lindqvist berättar om slaget i Narva år 1700länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Narva Museum har årliga festival- och marknadsaktiviteter.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Turistkartan ger en snabb överblick över Narva.PDF
Statistik om ALLT (!) ang. Narvalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Borås Wäfveri flyttade sin tillverkning till Kreenholm i Narva 1994.

Vi är övertygade om att det kommer att bli en upplevelserik och bra resa med bl a Bizets opera Carmenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster kvällen innan vår sista konsert i Tallinn.

Vi åker buss med VG Resor Borås-Stockholm- (SiljaLine) -Tallin t o r. Det blir alltså nattresor med båt i 4-bäddshytter och tre nätter med bra boende i dubbelrum.

10 juni Stockholm-Tallinn 17.45-10.00 (16 tim 15 min) - Baltic Queenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
14 juni Tallinn-Stockholm 18.00-10.00 (16 tim) - Victoria Ilänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Irina från Borås följer med, som känner till Estland och har kontakter där och kan även ryska, vilket lär behövas.

Dela |
Sidan uppdaterad: 2012-05-20
Tfn 033-35 70 00     e-post boras.stad@boras.se     Postadress Borås Stad 501 80 Borås
Om webbplatsen >>               RSS>>