Tutankhamun's Wardrobe

Tutankhamuns wardrobe
Den 8 oktober 1999 invigdes vandringsutställningen Tutankhamun's Wardrobe på Textilmuseet i Borås av H.M. drottning Silvia. Utställningen visar rekonstruktioner av den textila garderob som den unge faraonen bar då han levde för över 3500 år sedan. Tutankhamun´s Wardrobe visades på Textilmuseet t.o.m. februari 2000 och har därefter gått vidare till museer i Europa och andra delar av världen.
UNIKT PROJEKT
1991 började Dr Gillian Vogelsang-Eastwood vid Stitching Textile Research Centre i Leiden, Holland, forska i de faraoniska textilierna som upptäcktes 1922 av arkeologen Howard Carter.När hon 1995 kom i kontakt med Christina Rinaldo, universitetsadjunkt för Väfskolan vid Högskolan i Borås och fotografen Nino Monastra, väcktes tanken på att skapa denna unika garderob.

Tack vare den positiva inställningen hos Egyptian Museum i Kairo fick Tutankhamun-projektets arbetsgrupp möjlighet att studera de ömtåliga resterna, som finns kvar av världens äldsta kungliga garderob. Resultatet av detta samarbete presenteras nu med utställnings-namnet Tutankhamun's Wardrobe.

TUTANKHAMUN
I Konungarnas dal nära Luxor i södra Egypten, finns många kungagravar. Dessa har dock plundrats på ett tidigt stadium och inte ens mumierna finns kvar i sina gravkammare. Detta har bidragit till att Tutankhamuns grav har blivit en världssensation. När graven upptäcktes 1922 av Howard Carter, en engelsk arkeolog, var den så gott som oplundrad.

Tutankhamun tillhörde den 18:e dynastin i Egypten. Han var gift med en kvinna som troligtvis var hans halvsyster och hans far (och svärfar) var faraon Echnaton. Tutankhamun var farao i knappt tio år, innan han hastigt dog i 20-års åldern. Dödsorsaken är inte känd, men man tror att han dog av sjukdom eller i en olycka. Tutankhamuns gravkammare var inte iordningställd vid dödsfallet och därför begravdes han i en annan persons grav.

Graven består av ett förrum med gåvor till Tutankhamun, gravkammaren med sarkofagen och en skattkammare som var fylld av personliga tillhörigheter, däribland stolar, sängar och kistor mm. En av de vackraste möblerna är tronstolen med lejontassar på benen och lejonhuvuden på armstöden. På ryggstödet finns en förgylld relief föreställande faraon och hans drottning. På väggarna i graven har man funnit väggmålningar, som föreställer Tutankhamun i olika situationer. Många av föremålen i graven är tillverkade i guld eller förgyllda. Exempelvis Tutankhamuns kista är av renaste guld.

Alla föremål i Tutankhamuns grav är välbevarade, utom själva mumien. Den karaktäristiska guldmasken har klibbat fast i mumien, p.g.a. att man hällt helig olja över mumien. Man kan dock dra slutsatsen att Tutankhamon var ca 20 år då han dog och att han var knappt 170 cm lång. Tutankhamuns kläder som kommer att visas i en världsutställning med premiär i oktober 1999, finns bevarade på Kairos museum. De över 3000 år gamla textilierna är mycket sköra och kan därför endast beskådas i glasmontrar.

Howard Carter, gravens upptäckare skrev: "Textilierna i denna grav kommer att vara av stor betydelse för textilhistorien och de kommer att kräva nogranna studier"

Åtskilliga böcker har skrivits om de gyllene skatter som hittats i graven. Ändå har det ungått nästan alla de föremål som förekom i störst utsträckning var textilier och Tutankhamun´s personliga garderob. Trots Carter´s entusiasm över textilierna har de förbisetts under alla år. Detta trots att de ger oss en unik inblick i vilken sorts tyg och kläder som användes under denna period i det antika Egypten.

Leopard
Child tunic
UTSTÄLLNINGEN
Den 8 oktober 1999 invigdes vandringsutställningen Tutankhamun's Wardrobe på Textilmuseet i Borås av H.M. Drottning Silvia.Tutankhamun´s Wardrobe visades på Textilmuseet t.o.m. februari 2000 och har därefter gått vidare till museer i Europa och andra delar av världen. Utställningen visar rekonstruktioner av den textila garderob som den unge faraonen bar då han levde för över 3500 år sedan. Ytterligare detaljer om vilka museer som kommer att visa utställningen presenteras på denna sida så fort exakta datum och orter är kända.
År Utställningsplats
1999/2000 Textilmuseet, Borås, Sverige
2000 Cetralmuseet, Lodz, Polen
2000 Pieterskierk, Leiden, Holland
2000/2001 Moesgård Museum, Århus, Danmark
2001 National Museums of Scotland, Edinburgh/Skottland
2001  
2003 Irish Linnen Centre and Lisburn Museum, Lisburn Nordirland
2003 Medelhavsmuseet, Stockholm, Sverige
2004 The American Swedish Institute, Minneapolis, Minnesota, USA
2005/2006 Christinehofs Slott, Brösarp, Sverige
2006 Medgard Historik Senter, Borre, Norge
2006/2007 Bibliotheca Alexandrina, Alexandria, Egypten
2007 Textilmuseet, Borås, Sverige
  Lödöse Museum, Lödöse, Sverige
  Bryggens Museum, Bergen, Norge
2009 Möllegården kultur, Burlöv, Sverige
2010/2011 2010/2011 Skövde Stadsmuseum, Skövde, Sverige
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
SPONSORER
För att kunna genomföra en utställning som Tutakhamun's Wardrobe har det krävts ett intresse och deltagande från både eldsjälar och näringsliv.
Företag som gett oss de ekonomiska förutsättningarna för att kunna genomföra utställningen

BORÅS TIDNINGlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
ETON_SYSTEMSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
AB SWEGMARK INVEST
ACT AB
ACG NYSTRÖMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
HÖGSKOLAN I BORÅSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
HENRIK BRINCK KONSULT
IROlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
ALMEDAHLS
JClänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
BORÅSTAPETER
AB LUDVIG SVENSSON
BORÅS WÄFVERI
LÄNSFÖRSÄKRINGAR I ÄLVSBORGS LÄN
CITY SPARKÖP BORÅSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
NILÖRNGRUPPENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
ERNST & YOUNGlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
OFFICElänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
TAPETTERMINALEN i BORÅSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
PULSENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
FÖRENINGSSPARBANKENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
VERNER FRANG
SVENSKA HANDELSBANKENlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
TEXTILHISTORISKA SÄLLSKAPET

Personer och företag som bidragit med service, kunskap och produkter under projektets gång

BOEL HJERTÉN
ANXIOUSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
RESPONSTRYCKlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster  
TOTAL LOGISTIK
MARKS PELLE VÄVARE
NORDISKA ETTIKETTBOLAGETlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
SMG AB
CARBAQUE INTERNATIONAL AB
GERDA NILSSON
VERIFY EASY
BJÖRK-FORTH ROTOR
PR RAMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
BORÅS REPROlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
BIA SKYLTAR
JAMBO TOURSlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
LINNEVÄVERIET I HORRED
ULLA ESON BODIN
SVENSKA BIOlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
BIOSTADEN 2001
ALMEDAHLS
ACG NYSTRÖMlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
LUDVIG SVENSSONlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
JClänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
B KRY REKLAMBYRÅ

Om Textilmuseet i Borås
Museet har sedan 1992 haft sina lokaler i före detta Åkerlunds Spinneri, ett gammalt bomullsspinneri som uppfördes redan 1898. Textilmuseets syfte är att sprida kunskap om utvecklingen inom textil- och konfektionsindustrierna och deras historiska bakgrund. Året runt arrangeras utställningar inom områdena textil, konfektion, design och mode.

Om TextilHistoriska Sällskapet
TextilHistoriska Sällskapet bildades 1992 med syfte att, genom sitt stora kontaktnät, vara ett brett stöd för Textilmuseet, samt att kunna ge forskningsstöd inom museets intresseområden. Genom Sällskapets stora engagemang och stöd har utställningen Tutankhamun's Wardrobe möjliggjorts, tillsammans med stödjande lokala företag och institutioner.

Dela |
Skriv ut sidan
Sidan uppdaterad: 2013-05-15
Kontakt
Textilmuseet
033-35 70 00
(Kommunens växel)
textilmuseet@boras.se

Museichef
Ulrika Kullenberg
033-35 89 52
076-888 89 52

Besöksadress
Druveforsvägen 8
504 33 Borås

Postadress
Textilmuseet
501 80 Borås

Christina Rinaldo, Lektor
Tel: 070-949 57 12

Dr Gillian Vogelsang-Eastwood,
Stitching Textile Research Centre
Nederländerna
Tel: +3171-516 88 00

Carl-Otto Eiserman,
Textilhistoriska Sällskapet

Mer information
Textilhögskolanlänk till annan webbplats

Informationen hämtad från
www.tutankhamuns-wardrobe.com

Button with link to pages In English
Button with link to pages in dutch
Tfn 033-35 70 00     e-post boras.stad@boras.se     Postadress Borås Stad 501 80 Borås
Om webbplatsen >>               RSS>>