Borås Stads logotype

Familjerätten

Du kan vända dig till familjerätten för att få rådgivning i olika familjerättsfrågor, till exempel vårdnads-, boende- och umgängesfrågor. Familjerätten gör även utredningar på uppdrag av domstol i dessa ärenden.

Utredning

Vill du veta mer om hur en utredning går till? Läs vår broschyr om Utredning rörande barns vårdnad, boende och umgänge i Pdf-format.PDF

Samarbetssamtal

Föräldrar som har svårt för att komma överens om vårdnanden, vem barnet ska bo hos och hur umgänget ska utformas med den andre föräldern, kan hos familjerätten få hjälp genom samarbetssamtal.
Läs vår broschyr om Samarbetssamtal i pdf-format PDF (Obs! Broschyren är i vikformat)

Utvärdering av samarbetssamtal 2011 (PDF)PDF

Avtal

Föräldrar som är överens, eller som genom samarbetssamtal kommer överens, kan få hjälp med att skriva avtal om vårdnad, boende och umgänge. Avtalet gäller på samma sätt som ett beslut i domstol.

Faderskap

För barn till ogifta föräldrar fastställer familjerätten faderskapet.

Dela |
Sidan uppdaterad: 2014-09-22
Kontakt

Socialtjänst barn och familj
Familjerätten

Enhetschef Agneta Kettil
agneta.kettil@boras.se
033-35 82 46

Familjerättssekreterare
Annika Arvidsson
033-35 8293
annika.arvidsson@boras.se

Catrin Karlsson
033-35 77 34
catrin2.karlsson@boras.se

Stefan Jonsson
stefan.jonsson@boras.se
033-35 71 34

Petra Wilsenack
petra.wilsenack@boras.se
033-35 82 51

Anne Sandberg
anne.sandberg@boras.se
033-35 71 47

Helene Hedlund
helene.hedlund@boras.se
033-35 81 63

Eva Andersson
033-35 82 29
eva2.andersson@boras.se

Linda Josefsson
033-35 82 31
linda.josefsson@boras.se

Socialassistent Emel Celik
033-35 82 38
Ring för beställning av tid för faderskapsbekräftelse

Besöksadress
Ramnåsgatan 1
Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Postadress
Borås Stad
Stadsdelsförvaltningen Väster
Familjerätten
501 80 Borås

Mer information
Länktips för information om familjerätt:
Socialstyrelsenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster,  
Om lagregler
Justitiedepartementetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
och Borås tingsrättlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Tfn 033-35 70 00     e-post boras.stad@boras.se     Postadress Borås Stad 501 80 Borås

Om webbplatsen >>               RSS>>