Förberedelse för elavbrott
Det finns mycket man kan förbereda innan elavbrottet kommer.Detta kan vara bra att
alltid ha ett förråd av:
- Ficklampor
- Batterier
- Extra säkringar
- Värmeljus och stearinljus
- Lyktor och lampolja. Fotogenlampa
- Campingkök och bränsle
- Tändstickor/tändare, braständare
- Mat på konserver
- Batteridriven radio
- Filtar
- Våtservetter
- Hygienartiklar, toapapper
- Vattendunkar
- Papperstallrikar, gärna djupa
Förvara gärna vatten i små dunkar eller PET-flaskor (fyll dem till tre fjärdedelar) i frysen. Det fungerar då både som dricksvatten och som kylklampar som hjälper till att hålla låg temperatur i frysen under längre elavbrott.
När varning utfärdas
När det varnas för storm eller om kommande elavbrott av annan anledning kan du förbereda dig med följande åtgärder:- Tappa upp vatten i vattendunkarna
- Plocka fram ficklamporna
- Ladda batterier
- Ställ in frysen på max (så håller matvarorna längre vid elavbrott). Vid elbortfall tappar frysen vakuum; tejpa dörren/locket runt om i skarven.
- Kör diskmaskinen och diska undan. Papperstallrikar underlättar under längre elavbrott.
- Om du har möjlighet att elda i braskamin eller motsvarande; förbered och samla in ved och tändved/braständare.
- Förbered mat för de närmaste två dagarna och förvara i kylen, så du slipper öppna frysen.
- Har du egen djupborrad brunn med hydrofor kan det vara bra att köra den så den är fulladdad
- Kontrollera att brandvarnaren fungerar, ha brandsläckningsmaterial till hands, se till att utrymningsvägarna inte är blockerade.
Andra saker att tänka på
- Ha alltid en ficklampa och en tändare/tändstickor liggande på en och samma plats som alla i familjen vet vilken den är. Det skall vara lätt att hitta när allt blir mörkt.
- Vid längre elavbrott kan det bli problem även med vattenförsörjningen, så fyll kärl eller flaskor med vatten. Räkna med ett par liter per familjemedlem och dygn. Om du har badkar, fyll gärna det, så har du vatten att spola i toaletten med. Om du har egen brunn så blir det avbrott i vattenförsörjningen direkt eller ganska snart.
- Har du camping- eller friluftskök att laga din mat på; se till att du har bränsle hemma för några dygns användning.
- Placera inte köket under köksfläkten, fettet i fläkten kan ta eld som kan sprida sig i huset via ventilationen.
- Stearinljus och värmeljus bidrar till normal temperatur, men lämna aldrig ljusen utan uppsikt. Blir det kallare så ta på fler lager med kläder. Om temperaturen skulle sjunka mycket så välj ett rum, gärna i söderläge, som ni bestämmer er för att vistas i. Fäll ner persiennerna, dra för gardinerna eller häng för en filt för fönstret. Detta gör att avkylningen av rummet minskar. Sov alla i samma rum.
- Köp mat som tål att förvaras i rumstemperatur och som lätt kan tillagas i det tillfälliga köket. Till exempel makaroner, potatismos, nudlar, pulversoppor, konserver. Ha alltid torrvaror och konserver för cirka tre dygn hemma. Använd kontinuerligt av förrådet så varorna inte hinner bli för gamla.
- Frysta matvaror klarar sig 1-2 dygn om du inte öppnar frysen. Om du bor där det brukar vara längre avbrott, kolla om du kan flytta frysvaror till någon bekant som har el.
- Stäng av hushållsmaskiner och elektriska element. När strömmen är tillbaka startar du en sak i taget.
- Det är viktigt att hålla sig informerad om vad som händer. Du behöver ha en batteridriven radio. På Sveriges Radio P4 lämnas information om elavbrottet och dess konsekvenser. Dela gärna med dig av denna information till dina grannar, alla kanske inte har möjligheten att lyssna sig till den.