ESTETISKA PROGRAMMET

Fotograf Patrik Johäll

Vill du utveckla din konstnärlighet och samtidigt förbereda dig för högskolestudier?

Bäckängsgymnasiets Estetiska program är en utbildning som utmanar din kreativitet samtidigt som den ger behörighet för högskolestudier.

Se filmen om Estetiska programmet på Bäckäng!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Den skapande verksamheten är utgångspunkten för dina studier. Du läser allmänna ämnen med elever från alla inriktningar och fördjupar dig inom dans, musik, bild och formgivning eller teater*. Professionella ämneslärare kombinerar teori och praktik så att du får en spännande inblick i hur man kan arbeta med estetiska uttryck.

Som estet på Bäckäng har du unika möjligheter att fortsätta med det språk du läst på högstadiet eller att läsa ett nytt språk.

I Borås samarbetar vi med Kulturskolan, Stadsteatern, Konstmuseet och de andra gymnasieskolorna. Under utbildningen får du möjlighet att visa upp det du har skapat inför publik. Samarbete är oerhört viktigt för att få en utställning eller ett framträdande att fungera.

Estetiska programmet ger dig en bred behörighet till högskola och universitet och öppnar dörrar till studier i Sverige eller utomlands och till ditt framtida yrke. Med Estetiska programmet som grund kan du fortsätta studera till skådespelare, musiker, scenograf, dansare, fotograf, konstnär, ljudtekniker, ljusdesigner, producent och till arbete inom film- och musikproduktion. Våra elever har även läst vidare till bland annat arkitekter, psykologer, lärare och socionomer.

*Antalet platser på inriktningarna är begränsat.

Dela |
Skriv ut sidan
Sidan uppdaterad: 2012-01-19
Kontakt
Bäckängsgymnasiet
033-35 79 40
033-35 73 04 (fax)
backangsgymnasiet@boras.se

Vik rektor
Adam Casserly
033-35 79 60

Besöksadress
Schélegatan 7

Postadress
Bäckängsgymnasiet
501 80 Borås

Inriktningar på Bäckäng
Meritpoäng för framtiden
Tfn 033-35 70 00     e-post boras.stad@boras.se     Postadress Borås Stad 501 80 Borås
Om webbplatsen >>               RSS>>