

Nationella idrottsutbildningar vänder sig till elever som är talangfulla i sin idrott och är beredda att göra en seriös satsning på såväl sin idrott som skolan.
I första hand är siktet inställt på nationell elit.
NIU erbjuder minst 400 poäng i ämnet specialidrott.
Vilka program kan du gå?
Den nya idrottsutbildningen innebär att du inom våra tre nationella program, Ekonomi, Teknik samt Barn och Fritid (inriktning Fritid och Hälsa) kan kombinera en satsning på din idrott med en bra gymnasieutbildning.
För friidrottare finns också möjlighet att gå Naturvetenskapligt och Samhällsvetenskapligt program.
Hur söker du?
Ansökan sker i två steg.
Först söker du din idrott. För de flesta idrotter söker du direkt till skolan. Ta reda på för din idrott om du söker till ditt idrottsförbund eller direkt till skolan. Länkar till idrottsförbund samt blanketter hittar du i högerspalten.
Blanketten ska vara skolan tillhanda senast 1 december.
Om du är friidrottare gäller 15 oktober och ansökan sker direkt på Friidrottsförbundets hemsida.
Steg två i ansökan är att söka det gymnasieprogram du vill gå på. Detta ska vara gjort senast den 1 februari.
Vad händer om du inte får en av NIU-platserna?
Då erbjuds du en plats på vårt lokala idrottsgymnasium. Beroende på vilken av våra utbildningar du väljer får du mellan 200 och 400 poäng idrottsanknutna kurser. Inom det lokala idrottsgymnasiet erbjuds du träning i din specialidrott minst 2 morgonpass per vecka.

NIU-samordnare:
Birgitta Söderberg
tfn: 0768-88 80 70
Besöksadress
Sven Eriksonsplatsen
Postadress
Sven Eriksonsgymnasiet
501 80 Borås


Ansökningblankett
Övriga idrotter