

Fotograf: Peder Persson
Om du under sin studietid får sekretessmarkering för att skydda din identitet är det viktigt att du meddelar skolan detta.
Observera att vid sjukdom eller vård av barn längre tid än en vecka krävs läkarintyg.
För övriga elever är det kontakt med läraren som gäller för att du skall kunna följa din studieplan. E-postadresser till våra lärare finns på hemsidan. Har du inte möjlighet att kontakta din lärare via e-post kan du lämna meddelande via expeditionen, 35 71 30.
Begäran om ledighet från undervisningen
Ledighet, som omfattar heldag eller mer, ska begäras skriftligt på
en särskild blankett.
Ansökan ska alltid lämnas till undervisande lärare för yttrande. Därefter lämnas den till ansvarig skolledare för beslut.
Observera att ledighet beviljas endast i undantagsfall. Besök hos tandläkare, läkare, socialsekreterare etc. skall inte bokas på schemalagd skoltid.
Avbrott från kurs
Rådgör med din lärare och/eller studie- och yrkesvägledare, innan du väljer att avbryta en kurs. Om du önskar avbryta studierna i någon kurs, skall du använda avsedd blankett. Lämna avbrottsblanketten
till expeditionen.
Viktigt för dig som har studiemedel från CSN
Sjukfrånvaro skall anmälas från första dagen till Försäkringskassan via deras hemsida
eller på telefon 0771-524 524. Vid vård av barn i mer än 7 dagar ska du anmäla direkt till CSN på en särskild blankett.
Vid frånvaro mer än en vecka p g a sjukdom/vab så meddelar skolan till CSN att du inte är studieaktiv. Du ska då själv meddela CSN att du vill behålla studiestödet under sjukdomsperioden. Ny rapportering till CSN görs när du åter är aktiv i studier.
Hög frånvaro utan godtagbar anledning medför också att skolan rapporterar till CSN att du inte är studieaktiv, dvs. "den studerande följer inte studierna enligt skolans krav". CSN utreder då om du har rätt till fortsatt studiemedel. Icke godkända studieresultat kan också medföra att CSN inte beviljar nytt studiemedel för fortsatta studier. Beror frånvaron på sjukdom/vård av barn är det viktigt att den är anmäld och att intyg (ex läkarintyg) har sparats.
Vid mer än 4 veckors frånvaro i någon kurs utan att ha meddelat orsak anses du ha avbrutit kursen. Frånvaro och avbrott meddelas till CSN. För mer information kontakta kuratorn.
Studerande på GRUV och SFI får låna böcker av skolan som kvitteras på listor hos under-visande lärare. Skolan förutsätter att böckerna vårdas väl. Borttappad eller illa hanterad bok ersätts av eleven.
OBS! Kontrollen sköts av Borås kommuns Parkerings AB, vilket betyder böter enligt gängse taxa vid överträdelse av parkeringsreglerna.

Besöksadress
Klinikvägen 48
Postadress
Vuxenutbildningen Borås Stad
501 80 Borås
