Kontakt:
Adriana Liedner
Tfn: 033-35 77 99

Almåsgymnasiet
Adress:
Alingsåsvägen 36
504 38  Borås
Tf:033-35 78 00
Fax:033-35 78 19

Ändrad:2010-02-10
Smaka på Västsverige
21 — 23 augusti 2009
I våras erbjöds vi av våra kocklärare Mats Ahlberg och Göran Nilsson att få vara med på Smaklustmässan i Tantolunden i Stockholm. Mycket mer än så visste vi inte från början, men alla nappade med en gång. Fyra tjejer och fyra killar från årskurs 3 på Hotell- och restaurangprogrammet var de utvalda från skolan.
I juni åkte vi till Grebbestad i Bohuslän för att få reda på mer. Där träffade vi även alla som skulle delta och representera Västra Götaland. Det var totalt 25 företag som bland annat hade tävlat i ostronöppning, producerade egna ostar, marmelader och kalvdans. Vissa arbetade med fisk och skaldjur och andra sådde solrosskott och bakade bröd smaksatta av tång. I Grebbestad fick vi smaka på alla livsmedel, som skulle serveras under mässan i Stockholm. Temat för mässan är 2009 var "Ungdom och turism", det var där vi åtta kom in i bilden. En av våra uppgifter var att servera dessa västsvenska delikatesser på tallrikar.  
Vädret i Stockholm gav oss mestadels blå himmel och sol, vilket lockade stockholmare och folk från hela Sverige till mässan. Det blev minst sagt en folkfest! Det höga tempot och den ständiga stressen satte sina spår. Tröttheten hann vi inte känna av, men många av oss kände av värk i kroppen och svullna ben och fotleder.  Men oj, så roligt vi hade det! Efter arbetspassen umgicks vi och en kväll tog våra lärare ut oss på en restaurang och där åt vi sjurätters och hade mycket trevligt. När vi somnade, som inte var särskilt svårt, kunde vissa av oss inte riktigt släppa tankarna från matmässan. Vissa drömde om skaldjurstallrikarna och andra pratade i sömnen: "Två glas champagne, varsågod".
Under fredagen stod en kockduell på schemat för två av oss elever. Vi skulle på 30 minuter laga till en rätt med lake som huvudingrediens. Första duellen gick mot Småland och Malin Nilsson och Jonas Isaksson tog hem segern och hamnade sedan på förstasidan i Borås Tidning. Dagen efter tävlade Emma Kruse och Jonas Isaksson och vann gjorde vi även då, denna gång mot Härnösands elever.
Vi har haft fyra väldigt lärorika och roliga dagar. Vi har pratat med oerhört mycket folk, en av dem Carl-Jan Granqvist. Vi vill tacka skolan för att vi fick åka på den här resan, men främst vill vi tacka våra två lärare för att de gav oss den här möjligheten.

Alan Amen, Malin Nilsson, Evelina Olsson, Sandra Persson, Emma Kruse, Niklas Lénberg, Viktor Ivarsson och Jonas Isaksson.
Hotell & Restaurang, Årskurs 3

Gymnasievalskampanj 2009/2010
AL
Aktuellt de närmaste veckorna
Veckans matsedel
Blanketter
Schema
Genväg till dexter
Länk till GroupWise