Arbetet med överbyggnaden pågår på båda sidor
Artikeln publicerades:
Förra veckan gjöt vi brostödet på sidan mot Yxhammarsgatan, stensättningen av kajmuren har fortsatt och arbetet med överbyggnaden är i gång. På sidan mot Sven Eriksonsgatan har ännu en etapp av spontkajen gjutits.
Arbetet pågår vid Yxhammarsgatan
Förra veckan gjöt vi brostödet mot Yxhammarsgatan. Stensättarna har fortsatt lägga tillbaka granitstenarna på kajmuren och arbetet med brons överbyggnad är igång.
Denna vecka fortsätter vi med formningsarbetet för överbyggnaden och börjar återfylla runt brostödet. Stensättarna jobbar vidare på kajmuren och vi startar även arbetet med fjärrvärmen.

Stenarna som ska monteras tillbaka på kajmuren.
Fortsatt byggnation vid Sven Eriksonsgatan
På sidan mot Sven Eriksonsgatan arbetade vi förra veckan vidare med brons överbyggnad och har hunnit gjuta ännu en etapp av spontkajen.
Denna vecka fortsätter vi forma överbyggnaden och arbetar vidare med form och armering för nästa etapp av spontkajen.
Vattennivån i Viskan
Vattennivån i Viskan hålls just nu låg på grund av arbetet med brons överbyggnad. Nivån kommer att fortsätta variera tills arbetet med bron är klart.

Spontkajen, som vi gjuter etappvis, börjar ta form.
Om du har frågor kontakta:
E-post:
Telefon:
Ändrad av: