Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Högtalare

Borås Stad satsar på läsning – från förskola till Komvux

Artikeln publicerades:

Hur kan vi påverka barns och ungas läsförmåga under hela deras skoltid? Den frågan står i centrum när Borås Stads utbildningsförvaltningar nu startar ett treårigt samarbete med Göteborgs universitet. Med Läs!-samarbetet vill vi utveckla den röda tråden för läsning och läsundervisning, från förskola till Komvux. I tisdags höll Göteborgs universitet en första föreläsning för våra medarbetare i Läs!-samarbetet.

Att läsa är avgörande för att förstå världen omkring oss, men barn och unga läser allt mindre och många förstår inte vad de läser. Forskning visar att om man inte läser eller blir läst för har man som 17-åring mellan 15 000 och 17 000 ord i sitt ordförråd, medan om man läser eller blir läst för har man mellan 50 000 och 70 000 ord i sitt ordförråd. En vuxen behöver omkring 50 000 ord för att klara sitt dagliga liv.

– Läsning är grunden för allt lärande. Med Läs!-samarbetet tar vi gemensamt ansvar för att stärka våra barns och ungas läsförmåga under hela deras skoltid. Vi vill tillsammans skapa utveckling från förskola till Komvux. Och vi ser fram emot samarbetet med Göteborgs universitet och deras del med aktuell forskning. Genom samarbete mellan våra förvaltningar och med avstamp i forskning vill vi ge alla elever goda förutsättningar att lyckas, säger Åse-Marie Hage, en av cheferna för kvalitet och utveckling inom utbildning i Borås Stad.

Vi tar gemensamt ansvar

Med Läs!-samarbetet vill utbildningsförvaltningarna i Borås Stad ta ett gemensamt ansvar för att barn och unga ska få så goda förutsättningar som möjligt att utveckla sin läsförmåga. Vi vill också skapa bättre förståelse för varandras verksamheter. Alla utbildningsnivåer är med, från förskola och grundskola till gymnasium och Komvux, och samarbetet med Göteborgs universitet ger tillgång till aktuell forskning, föreläsningar och workshops.

I Läs!-samarbetet kommer vi att:

  • skapa en arena för samtal och utveckling kring barn och elevers läsutveckling.
  • ta del av gemensam kompetensutveckling från Göteborgs universitet med aktuell forskning, föreläsningar och workshops.
  • kartlägga hur vi idag arbetar med läsundervisning.
  • följa förändring i undervisningen.

I tisdags höll Göteborgs universitet den första föreläsningen och workshopen, där vi lade grunden för vår gemensamma kunskapsbas.

– Vårt övergripande gemensamma mål är att på bästa möjliga sätt skapa förutsättningar för livslångt läsande. Det handlar om att stärka elevernas syn på sig själva som läsande individer. I det arbetet har förskollärare och lärare ett särskilt och gemensamt ansvar under hela elevens skoltid, säger Djamila Fatheddine, från Göteborgs universitet.

– Vi som pedagoger behöver vara goda förebilder för läsning. Och vi måste skapa en undervisning som gör eleverna delaktiga, som ger dem inflytande och som bygger på meningsfulla texter som väcker intresse och engagemang. Genom att ha en förståelse för varandras verksamheter och samtala med varandra skapar vi en röd tråd i arbetet med läsförståelse, avslutar Ulrika Eirefelt, från Göteborgs universitet.

Djamila
Fatheddine och Ulrika Eirefelt, från Göteborgs universitet

Djamila Fatheddine och Ulrika Eirefelt, från Göteborgs universitet

Följ samarbetet på Lärande i Borås

Vill du veta mer om Läs-samarbetet? På vår plattform Lärande i Borås hittar du mer information som vi kommer att uppdatera allteftersom samarbetet utvecklas.

Om du jobbar med undervisning och lärande, eller bara är nyfiken på skolutveckling, kan du dessutom ta del av fler av våra utvecklingsprojekt, från förskola till Komvux. På Lärande i Borås delar vi med oss av kunskap och utveckling för att tillsammans skapa bättre undervisning för alla barn och elever.

Lärande i Borås - Borås Stad

Workshop
för våra medarbetare i Läs!-samarbetet

Workshop för våra medarbetare i Läs!-samarbetet

Ikon: pratbubblor

Om du har frågor kontakta:

Ändrad av:

Dela sidan: [2025-09-25] Borås Stad satsar på läsning – från förskola till Komvux

Facebooksymbol LinkedInsymbol E-postsymbol