Över 100 unga musiker möts i symfoniorkester
Artikeln publicerades:
Kulturskolorna i Borås och Mölndal samarbetar över kommungränserna för att ge musikelever möjlighet att uppleva hur det är att spela i en större symfoniorkester. Den 22 mars bjuder de in till en storslagen symfoniorkesterkonsert.
Den 22 mars klockan 16 samlas över hundra stråk-, blås- och slagverkselever för att musicera tillsammans i Immanuelskyrkan. De bjuder publiken på en storslagen symfoniorkesterkonsert med en repertoar som sträcker sig från klassiska orkesterstycken av Händel till välkända låtar av ABBA.
De medverkande ungdomarna, 9-16 år, är både yngre elever och mer erfarna ungdomar. Gruppen representerar därför en bred musikalisk nivå, och det här tillfället ger dem en erfarenhet som är svår att åstadkomma i den dagliga undervisningen.
– Genom att samarbeta över kommungränserna kan vi samla alla dessa unga musiker i en och samma orkester. Det skapar ett sammanhang som utvecklar och inspirerar eleverna, och samtidigt ger publiken en mäktig upplevelse, säger Leire Perez Guerge som är lärare och konsertansvarig på Borås Kulturskola.
Föräldraföreningen Rytm & Ton finns på plats och säljer fika i samband med konserten.
Datum och tid: Söndag 22 mars klockan 16
Plats: Immanuelskyrkan, Borås
Medverkande: Symfoniorkester med elever från Borås Kulturskola och Mölndals Kulturskola (stråk-, blås- och slagverk). Totalt över 100 musiker.

Elever på Borås kulturskola övar inför symfoniorkesterkonserten den 22 mars.
Om du har frågor kontakta:
E-post:
Telefon:
Ändrad av: