Samverkan mellan skola och näringsliv
Artikeln publicerades:
Ute var det grått och regndisigt men inne i samlingslokalen desto varmare klimat där rektorer för 7-9 skolor och deras studie- och yrkesvägledare hade samlats tillsammans med representanter från näringslivet. Med på plats fanns också ett par elever från Engelbrektskolan för att presentera det projekt som de har deltagit i.
I Borås har det under flera år funnits samverkan mellan grundskolan och näringslivet. Syftet har varit detsamma under åren, att samverkan ska gynna eleverna och skapa förutsättningar för ökad måluppfyllelse. De projekt och insatser som genomförs ska bidra till framtidstro och motivation för fortsatta studier.
Under det senaste året har det genomförts en pilotomgång med projekt där företag och skolor gemensamt har bestäm vad de ska göra och hur upplägget ska se ut. Det har varit en viktig del att få med elever i arbetet att skapa innehållet. I onsdags var det dags för uppföljning där projekten presenterades.
Lärande genom spel
Först ut var Sparbanken Sjuhärad som berättade om ett spel de har tagit fram tillsammans med Brainforest. Spelet ska fördjupa elevers kunskaper om privatekonomi och är ett komplement till de föreläsningar som Sparbanken har för elever i årskurs 8. Spelet ska kunna användas på till exempel samhällskunskap och hem- och konsumentkunskap och ligger i linje med vad läroplanen säger.
Elevers perspektiv på arbetsplatsen
Hur man ska kunna berätta historien om vad som sker på en arbetsplats på ett sätt som motiverar elever var grunden till det projekt som Hermina och Ismael, elever från Engelbrektskolan, berättade om.
Hermina och Ismael gjorde sin prao på Centiro och under den tiden skapade de en film som bygger på vad elever vill veta om en arbetsplats. Förutom att lära sig ta ansvar, göra storyboard, filma och klippa ihop en film har de fått med sig kunskap om hur ett företag fungerar. Detta har de tagit vidare och delat med övriga elever på sin skola.
Framtida samverkansinsatser
Studie- och yrkesvägledare på Viskaforsskolan och Engelbrektskolan har haft ett samarbete med Effektiv, ett bemanningsföretag, om hur elever bäst kan förbereda sig inför sin prao. Det bidrar till att öka möjligheten till en bra praoperiod för eleverna. Att väcka lust att lära sig om yrken och vad som krävs kan öka motivationen som i sin tur bidrar till bättre resultat.
Näringslivets representanter kom från Centiro, Åhaga, Borås Tidning, Effektiv, Brainforest och Sparbanken Sjuhärad. Några av dem fick möjlighet att presentera idéer till kommande samverkansinsatser. Idéer som kunde diskuteras under den speed-dating som genomfördes mellan företagen och skolpersonalen. Hur kan vi samarbeta, när ses vi nästa gång och byte av kontaktuppgifter var andra punkter som kom upp.
En mycket nöjd förvaltningschef avslutade dagen.
− Det har varit inspirerande att höra alla aktivitetsskapande samtal. Vi har ett av samhällets viktigaste uppdrag, att skapa framtidens medborgare. Och det känns bra att ni kan stödja skolan i vårt uppdrag, sa Håkan Anving, tillförordnad chef för Grundskoleförvaltningen.

Helen Frick, biträdande rektor på Engelbrektskolan, eleverna Ismael Eugen och Hermina Tingvall, Niklas Hedin VD på Centiro berättade om sina olika roller i projektet.
Om du har frågor kontakta:
E-post:
Telefon:
Ändrad av: