Valkansliet bevakar valet i Finland
Artikeln publicerades:
Denna nyhet kan innehålla inaktuell information
Det kan bero på att nyheten är publicerad för länge sedan eller att ny information har ersatt denna.
Den 2 april går vårt grannland Finland till riksdagsval. Valkansliet i Borås reser dit för att bevaka valet och ta med sig värdefulla erfarenheter av demokratiarbete i ett annat land.
– Vi ser fram emot att studera hur man genomför ett val i ett annat land. Det ska bli intressant och lärorikt, och vi hoppas kunna ta med oss idéer till förbättringar, särskilt inför stundande EU-val nästa år, säger Anna Enochsson, valledare i Borås.
Valkansliet i Borås reser tillsammans med tjänstepersoner från andra kommuner och myndigheter och de ska besöka både Helsingfors och Åbo. Under besöket ska delegationen bland annat observera förtidsröstningen, röstningen på valdagen och besöka konsulatet.
– Besöket är betydelsefullt för att utveckla vårt eget demokratiarbete så att boråsare har goda förutsättningar att rösta på ett tryggt, rättssäkert och effektivt sätt i vallokalerna i Borås, säger Anna Enochsson.
Valkansliets erfarenheter från studiebesöket ska sedan presenteras för politikerna i Valnämnden.

Mer om det finska valet
- Det finska riksdagsvalet är den 2 april 2023 och förtidsröstningen pågår från 22 till 28 mars.
- Mer om finska riksdagsvalet: Val i Finland
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Om du har frågor kontakta:
Senast ändrad:
Ändrad av: