Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Högtalare

Dansföreställning: Stranger X Stranger

Dansföreställningen Stanger X Stranger är skapad av Borås kommunkoreografer Eddie Yalman och Julian "Joujou" Namroud. Den visas på Borås Stadsteater lördag den 3 maj.

Tid:
Plats: Borås Stadsteater, P.A. Halls Terrass

Är vi främlingar? Någon man inte känner till, ett främmande möte som kan kännas obehagligt. Denna dansföreställning utforskar när två främlingar träffas första gången.

Föreställningen STRANGER X STRANGER är en 45 minuters duo-föreställning med koreograferna och dansarna Julian “Joujou” Namroud och Eddie Yalman som fördjupar i temat främling. Publiken kommer tas med på en resa där två dansare möts som främlingar och utforskar gränserna, nyfikenheten och rädslan som uppstår. Föreställningen kommer att utforska de olika stadierna som utspelar sig mellan två främlingar när de träffas första gången.

Läs mer om föreställningen och köp biljett på Borås Stadsteaters webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Eddie Yalman och Julian "Joujou" Namroud dansar i föreställningen Stranger X Stranger
Ikon: pratbubblor

Om du har frågor kontakta:

E-post:

Telefon:

Senast ändrad:

Ändrad av:

Dela sidan: [2026-05-06] Dansföreställning: Stranger X Stranger

Facebooksymbol LinkedInsymbol E-postsymbol