PFL innebär att man ökar elevernas aktivitet och minskar stillasittandet genom att lägga in en extra pulshöjande aktiviteter i veckan på 20-30 min vardera.
Rörelse och motion har länge kopplats samman med ökad studieresultat men under de senaste åren har man kunnat fastslå hur den påverkar och att resultatet är större än vad man först kalkylerat med. Man har bla fastslagit att hjärnan aktiveras genom att syret till hjärnan ökar med 20% och kopplingarna mellan de olika delarna i hjärnan går snabbare. Denna effekt består i cirka två timmar efter avslutat pass och ökar möjligheten för inlärning.
Målet är att öka elevernas puls under en 20-30 minuters period ett så kallat studieförberedande rörelse pass. För att sedan gå in i klassrummet och jobba med teoretiska ämnen.
Senast ändrad:
Uppdaterad av: