Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Högtalare

Stamnared Åkeri satsar på Nordskogen

Artikeln publicerades:

Borås Stad har sålt cirka 4 500 kvadratmeter industrimark på Nordskogen till Stamnared Åkeri. Etableringen stärker stadens satsning på hållbara transporter och cirkulära flöden.

Klimatsmartare logistik och cirkulära flöden

Stamnared Åkeri kommer att utveckla en verksamhet med fokus på transporter med el-lastbilar samt hantering av pantflöden. Det är ett mångårigt avtal med Returpack AB (Pantamera) som ligger till grund för expansionen. Satsningen innebär ett steg mot mer klimatsmarta logistiklösningar och bidrar samtidigt till att effektivisera återvinningskedjan i regionen.

– Det här är en etablering som ligger helt i linje med våra ambitioner om en mer hållbar och fossilfri transportsektor. Att företag väljer att investera i eldrivna transporter i Borås är mycket positivt, säger Marike Wolter, näringslivschef Borås Stad.

Nordskogen växer med framtidsinriktade verksamheter

Nordskogen är ett växande verksamhetsområde strax norr om centrala Borås, som är särskilt väl lämpat för verksamheter inom produktion och lättare industri.

Etableringen av Stamnared Åkeri bidrar till att bredda området med framtidsinriktade och miljöanpassade verksamheter.

– Vi ser stora möjligheter att utveckla vår verksamhet i Borås. Kombinationen av bra läge, kommunens engagemang och möjligheten att satsa på eldrivna transporter gör detta till en optimal etablering för oss, säger Mattias Bengtsson, VD Stamnared Åkeri.

Marktransaktionen är ett första steg i processen mot en framtida etablering. Fortsatt planering och projektering kommer att ske i dialog mellan Borås Stad och företaget.

En person med blont hår och svart tröja. Flygfoto över stadslandskap på byggnader och blå himmel.

- Vi ser stora möjligheter att utveckla vår verksamhet i Borås, säger Mattias Bengtsson (bilden), VD på Stamnared Åkeri.

Information, ikon

Mer om etableringar

Ikon: pratbubblor

Om du har frågor kontakta:

Ändrad av: