Borås Stads logotyp

Meny

Meny

Borås Stads logotyp, till startsidan

Fritidshem

I den nyare delen av Gula skolan ligger Regnbågen, på bottenvåningen i den äldre delen av skolan ligger Ugglan och Korallen.

De olika fritidsavdelningarna samarbetar med bland annat gemensamma öppningar och stängningar.

Gula skolans fritidshem öppnar klockan 06.00 och stänger klockan 18.00.

Avdelningarna

På Gula skolan har vi tre fritidsavdelningar:

Ugglan

Ugglan är fritidsavdelningen för barnen i årskurs två och uppåt. Här erbjuds aktiviteter anpassade för de lite äldre barnen.

Korallen

Korallens fritidshemsverksamhet är en för- och eftermiddagsversamhet för elever i förskoleklass och årskurs ett.

Arbetet på Korallen stimulerar barnens fysiska och sociala utveckling samt barnens intressen och nyfikenhet. Vi har verksamhet både inomhus och utomhus. Utomhus varvar vi utflykter med lärande lek, inomhus varvar vi pussel, samlingar och lärande lek.

Regnbågen

På Regnbågens fritidshem finns barn som går i förskoleklass och årskurs 1. Vi har fräscha lokaler med många olika rum både för lek, mys och enskildhet. Det finns ett legorum, kuddrum, bilrum, dockrum och två stora samlingslokaler. På Regnbågens fritishem är vi ute varje eftermiddag.

Fritidshem

Lista med e-postadresser och telefonnummer till skolans fritidshemspersonal

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Ugglan

Fanny Samuelsson

fanny.samuelsson@edu.boras.se

0766 - 48 96 60

Ugglan

Mimoza Gashi

mimoza.hajrizaj@edu.boras.se

0766 - 48 96 60

Ugglan

Anette Lövgren

anette.a.lovgren@edu.boras.se

0766 - 48 96 60

Ugglan

Maria Johansson

maria.e.johansson@edu.boras.se

0766 - 48 96 60

Korallen

Niclas Mell

niclas.mell@edu.boras.se

0768 - 88 87 62

Korallen

Lisen Flodin

lisen.flodin@edu.boras.se

0768 - 88 87 62

Korallen

Eva-Lena Kampf

eva-lena.kampf@edu.boras.se

0768 - 88 87 62

Korallen

Elisabet Carlberg

elisabet.carlberg@edu.boras.se

0768 - 88 87 62

Korallen

Ammie Örtlund

ammie.ortlund@edu.boras.se

0768 - 88 87 62

Regnbågen

Anna-Karin Andersson

anna-karin.andersson@edu.boras.se

0768 - 88 38 26

Regnbågen

Charlotte Clarebrink

charlotte.clarebrink@edu.boras.se

0768 - 88 38 26

Regnbågen

Keijo Vedin

keijo.vedin@edu.boras.se

0768 - 88 38 26

Regnbågen

Elinor Sternving

elinor.sternving@edu.boras.se

0768 - 88 38 26

Regnbågen

Dennis Claesson

dennis.claesson@edu.boras.se

0768 - 88 38 26


Ansök om fritidshem

Ditt barn får vara på fritids under din arbetstid eller studietid. Du ansöker via handläggare för fritidshem som är Emelie Johansson Raatikainen, emelie.johansson.raatikainen@boras.se telefon: 033-35 36 15.

Uppsägning

Om ditt barn inte längre har behov av fritids gäller 30 dagars uppsägningstid. Kontakta handläggare Emelie Johansson Raatikainen, emelie.johansson.raatikainen@boras.se,telefon: 033-35 36 15.

p

Kontakt

Senast ändrad: 2020-09-19 19.08

Uppdaterad av:

Dela sidan: Fritidshem

g q n C