Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

På Sparsörskolorna går elever från förskoleklass till år 6. Vår fritidsverksamhet består av fyra avdelningar belägna på Slättäng. Fritidshemsavdelningarna är: Diamanten, Safiren, Rubinen och Opalen.

Varje fritidsavdelning har rymliga lokaler för bland annat rekreation, bygglek, pyssel och skapande, rörelse, lek och spelstunder. Utomhusmiljön har flera sandlådor, stor rutschkana, klätterställning, gungor, fotbollsplan och naturen ligger nära inpå. Det finns även en attraktiv bäck som rinner genom skolgården, som inbjuder till bland annat vattenlek. Alla fritidsavdelningar arbetar utifrån Lgr 22. Vi har ett årshjul där vi följer en röd tråd genom alla fritidsavdelningar. Under eftermiddagarna på våra fritidshem erbjuder vi utomhusaktiviteter, där olika avdelningar har olika ansvarsdagar.

Läsår 22/23 är Diamanten öppning- och stängningsavdelning. Sparsörskolans fritidshem har öppet från 06.00-18.00.

Fritids

Lista med namn, e-post och telefonnummer till fritidspersonal.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Diamanten

Karin Granefelt

Jeanette Flodin

Alexander Olsson

Caroline Högkvist

Stina Uddgren

Nina Kattelus Einarsson

 

 

karin.granefelt@edu.boras.se

 

jeanette.flodin@edu.boras

 

alexander.olsson@edu.boras.se

 

caroline.hogkvist@edu.boras.se

 

stina.uddgren@boras.se

 

nina.kattelus.einarsson@edu.boras.se

033-358638

 

0728-851320

Safiren

Susanne Krantz

Emilia Wigheim Svensson

susanne.krantz@edu.boras.se

 

emilia.wigheim@edu.boras.se

0768-885797

Rubinen

Ariana Redenius

Rebecka Ahola

ariana.redenius@edu.boras.se

 

rebecka.ahola@edu.boras.se

0768-88 86 37

Opalen

Elvis Horvat

 

Alice Henningsson Fager

Camilla Toftedahl

Clara Alvegran Stenmark

Annika Rydin

 

Malin Rydell

elvis.horvat@edu.boras.se

 

alice.henningsson.fager@boras.se

 

 

camilla.toftedahl@edu.boras.se

 

clara.alvegran.stenmark@edu.boras.se

 

 

annika.rydin@edu.boras.se

 

malin.rydell@boras.se

033-358637

 

0728-851319


Ansök om fritidshem

Ansökan om fritidsplats görs av vårdnadshavare via Borås Stads e-tjänst.

Borås Stads e-tjänst Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakta samordnare Brigitte Lukasz om du har problem att logga in i e-tjänsten för förskola och fritidshem, eller om du har frågor om placering, avgifter med mera.

E-post: brigitte.lucasz@boras.se

Brigitte nås också på telefon via Borås Stads växel.

Telefon, växel: 033-35 70 00.

Uppsägning

Om ditt barn inte längre har behov av fritids gäller 30 dagars uppsägningstid. Kontakta samordnare Brigitte Lukasz.

E-post: brigitte.lucasz@boras.se

Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Fritidshem

Facebooksymbol Twittersymbol LinkedInsymbol E-postsymbol