Borås Stads logotyp

Meny

Meny

Borås Stads logotyp, till startsidan

Fritidshem

På Sparsörskolorna går elever från förskoleklass till år 6. Vår fritidsverksamhet består av fyra avdelningar belägna på Slättängskolan, Opalen, Rubinen, Diamanten och Safiren. Vi har också ett naturfritids beläget vid SAIK-stugan.

Fritids

Lista med namn, e-post och telefonnummer till fritidspersonal.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Opalen

Sofia Hallén

sofia.hallen@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19 

Opalen

Madeleine Olehov

madeleine.olehov@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19

Opalen

Susanne Krantz

susanne.krantz@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19

Rubinen

Sussi Ritare

susann.ritare@edu.boras.se

0768-88 86 37

Rubinen

Elvis Horvat

elvis.horvat@edu.boras.se

0768-88 86 37

Safiren

Emilia Wigheim Svensson

emilia.wigheim@edu.boras.se

0768-88 57 97

Safiren

Jeanette Flodin

jeanette.flodin@edu.boras.se

0768-88 57 97

Diamanten

Ariana Redenius

ariana.redenius@edu.boras.se

033-35 86 38

0728-85 13 20

Diamanten

Caroline Högkvist

caroline.hogkvist@edu.boras.se

033-35 86 38

0728-85 13 20

Diamanten

Jenny Borén

jenny.boren@edu.boras.se

033-35 86 38

0728-85 13 20

Naturfritids

Åsa Linderoth

asa.linderoth@edu.boras.se

0704-55 13 36

Naturfritids

Camilla Toftedahl

camilla.toftedahl@edu.boras.se

0704-55 13 36


Ansök om fritidshem

Ansökan om fritidsplats görs av vårdnadshavare via Borås Stads e-tjänstlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Kontakta samordnare Emelie Johansson Raatikainen, emelie.johansson.raatikainen@boras.se om du har problem att logga in i e-tjänsten för förskola och fritidshem, eller om du har frågor om placering, avgifter med mera. Emelie nås också på telefon via Borås Stads växel, 033-35 70 00.

Uppsägning

Om ditt barn inte längre har behov av fritids gäller 30 dagars uppsägningstid. Kontakta samordnare Emelie Johansson Raatikainen, emelie.johansson.raatikainen@boras.se.

Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad: 2020-09-15 13.26

Uppdaterad av:

Dela sidan: Fritidshem

g q n C