Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Fritidshem

På Sparsörskolorna går elever från förskoleklass till år 6. Vår fritidsverksamhet består av fyra avdelningar belägna på Slättängskolan, Opalen, Rubinen, Diamanten och Safiren. Vi har också ett naturfritids beläget vid SAIK-stugan.

Varje fritidsavdelning har rymliga lokaler för bland annat rekreation, bygglek, pyssel och skapande, rörelse, lek och spelstunder. Utomhusmiljön har flera sandlådor, stor rutschkana, klätterställning, gungor, fotbollsplan och naturen ligger nära inpå. Det finns även en attraktiv bäck som rinner genom skolgården, som inbjuder till bland annat vattenlek. Alla fritidsavdelningar arbetar utifrån Lgr 11. Vi har ett årshjul där vi följer en röd tråd genom alla fritidsavdelningar. Under eftermiddagarna på våra fritidshem erbjuder vi utomhusaktiviteter, där olika avdelningar har olika ansvarsdagar. Vi arbetar även utifrån Gustav Sundhs bok ” Nyckeln till skolgårdens lärande”.

Läsår 21/22 är Rubinen öppning- och stängningsavdelning. Sparsörskolans fritidshem har öppet från 06.00-17-30.

Fritids

Lista med namn, e-post och telefonnummer till fritidspersonal.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Opalen

Elvis Horvat

elvis.horvat@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19 

Opalen

Susanne Krantz

susanne.krantz@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19

Opalen

Alexander Olsson

alexander.olsson@edu.boras.se

033-35 86 37

0728-85 13 19

Rubinen

Jeanette Flodin

jeanette.flodin@edu.boras.se

0768-88 86 37

Rubinen

Madelene Johansson

madelene.j.johansson@edu.boras.se

0768-88 86 37

Safiren

Emilia Wigheim Svensson

emilia.wigheim@edu.boras.se

0768-88 57 97

Safiren

Sofia Hallén

sofia.hallen@edu.boras.se

0768-88 57 97

Safiren

Sussi Ritare

susann.ritare@edu.boras.se

0768-88 57 97

Diamanten

Ariana Redenius

ariana.redenius@edu.boras.se

033-35 86 38

0728-85 13 20

Diamanten

Caroline Högkvist

caroline.hogkvist@edu.boras.se

033-35 86 38

0728-85 13 20

Naturfritids

Madeleine Olehov

madeleine.olehov@edu.boras.se

0704-55 13 36

Naturfritids

Camilla Toftedahl

camilla.toftedahl@edu.boras.se

0704-55 13 36


Ansök om fritidshem

Ansökan om fritidsplats görs av vårdnadshavare via Borås Stads e-tjänst.

Borås Stads e-tjänst Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Kontakta samordnare Brigitte Lukasz om du har problem att logga in i e-tjänsten för förskola och fritidshem, eller om du har frågor om placering, avgifter med mera.

E-post: brigitte.lucasz@boras.se

Brigitte nås också på telefon via Borås Stads växel.

Telefon, växel: 033-35 70 00.

Uppsägning

Om ditt barn inte längre har behov av fritids gäller 30 dagars uppsägningstid. Kontakta samordnare Brigitte Lukasz.

E-post: brigitte.lucasz@boras.se

Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Fritidshem

Facebooksymbol Twittersymbol LinkedInsymbol E-postsymbol