Borås kommunkoreografer 2024-2025
Under ett år, som avslutades i augusti 2025, undersökte och stärkte kommunkoreograferna Eddie Yalman och Julian Namroud dansen i Borås.

Foto: Ingemar Brandstäter.
Konceptet med att kommuner runt om i landet ska ha möjlighet att arbeta tillsammans med en eller flera kommunkoreografer är en projektform som formats och ägs på regional nivå. Kommunkoreografarbetet ska gynna både kommunen och danskonstnärerna.
Det ska ge kommunen möjlighet att inhämta kunskap om dansfältet och att skapa förutsättningar för dans i den egna staden. För danskonstnärerna ska projektet vara ett långsiktigt arbete som gör det möjligt att skapa relationer, dela med sig av erfarenheter och utveckla en konstnärlig idé.
I Borås var projektet en samverkan mellan Västa Götalandsregionen och danskonstnärerna Eddie Yalman och Julian Namroud.
Projektet pågick från september 2024 till augusti 2025.
Eddie Yalman och Julian ”Joujou” Namroud
Eddie och Julian har sin bas i hiphop- och housedans men deras erfarenheter spänner över flera stilar och de har lång erfarenhet av att arbeta som pedagoger, dansare och producenter. Tillsammans utgör de ID Crew och har producerat scenkonst, föreläsningar och arrangemang med hjärtat i hiphop- och house-dansen. De senaste 14 åren har de drivit Hiphop Revolution Festival och skapat en plattform för gemenskap och lärande.
Under sitt år som kommunkoreografer ville Eddie och Julian möta Borås invånare och inspirera till dans och engagemang. När projekttiden var över hade de engagerat sig i över 30 aktiviteter och mött över 1300 personer. Aktiviteterna som Eddie och Julian medverkade i och arrangerade var exempelvis workshops, föreställningar, battle och jam. De engagerades också som handledare för Borås Stads unga feriearbetare ”Sommardansarna”.
Tema: Främlingskap
Arbetet som kommunkoreograf handlar inte bara om att skapa aktiviteter utan också om ett konstnärligt undersökande som går hand i hand med arbetet i staden. Eddie och Julian arbetade kring temat Främlingskap som också blev en viktig del i de metoder som växte fram under projektets gång.
Frågan ”Vad betyder främlingskap för dig?” ställdes till stadens invånare, dels i form av ett webbformulär, dels som del av de aktiviteter Eddie och Julian arrangerade. Nedan kan du läsa några av svaren.
"Främlingskap är att vara betraktad, men aldrig inbjuden."
”En osäkerhet på vad som väntar, och möjligheter att upptäcka något nytt och annorlunda, få ett nytt perspektiv och en rikare upplevelse i livet.”
”Hur konstigt det känns att man älskar någon och att den personen senare blir en total främling."
”De ser bara mitt namn, min hudfärg, mitt språk och aldrig mig.”
”Främlingskap kan vara både skrämmande och lockande men är en möjlighet att upptäcka något nytt samtidigt som man kanske saknar tryggheten av det bekanta.”
Den konceptuella föreställningen Det [O]kända
Det [O]kända är en metod och ett koncept som växte fram genom arbetet med staden och temat främlingskap. Konceptet är en improviserad föreställning som kan sättas ihop med olika konstnärliga uttryck: dans, musik, monolog, med mera. Det är ett möte mellan olika konstuttryck och konstnärer som möts för första gången – de medverkande möter det okända. Under Dansens dag 2025 bjöd kommunkoreograferna in till en sådan improvisationsföreställning på Textilmuseet.
Under kommunkoreografernas sista evenemang, i augusti 2025, visades ytterligare en version av Det [O]kända på Borås Stadsteaters lilla scen. I föreställningen användes några av allmänhetens svar på frågan ”Vad betyder främlingskap för dig?”.
Moves & Flow Festival
I maj 2025 arrangerades dansfestivalen Moves & Flow i Borås. Festivalens första två dagar bjöd på dansworkshops i stilarna hiphop, house, popping och experimental. Då fanns också möjligheten att ta del av ett panelsamtal om livet som yrkesverksam dansare. Detta ägde rum på Kulturskolan Simonsland.
Festivalens finaldag blev en fullspäckad tillställning med dansbattle och jam på Regionteater Väst. Deltagare från Borås liksom andra delar av regionen tävlade i kategorierna 2 mot 2 Allstyle rookie, 1 mot 1 Allstyle och 1 mot 1 Experimental.
Vinnare
- 2 mot 2 Allstyle rookie – Filly och Amarchi
- 1 mot 1 Allstyle – Zen G
- 1 mot 1 Experimental – Riviera
Medverkande
- DJ Combat - DJ
- Eddie Yalman – producent, host, workshopledare
- Groovy – domare, deltagare panelsamtal
- Joseba Yerro Izaguirre – domare
- Julian ”Joujou” Namroud – producent, workshopledare
- Marcio Ratinho – workshopledare, domare, deltagare panelsamtal
- Master J – workshopledare, domare
- Mike Gamble – moderator panelsamtal
- Monica Milocco – deltagare panelsamtal
- Nina Rajabi – host
Om du har frågor kontakta:
E-post:
Telefon:
Senast ändrad:
Ändrad av:
Nyheter
-
Publicerad
Gamla Boråsfilmer kan visas igen – tack vare stipendium
Snart kan du få se hur Borås såg ut förr – på film. Stadsarkivet har fått ett stipendium på 50 000 kronor från Sparbanken Sjuhärad genom dess ägarstiftelse för ...
-
Publicerad
Över 100 unga musiker möts i symfoniorkester
Kulturskolorna i Borås och Mölndal samarbetar över kommungränserna för att ge musikelever möjlighet att uppleva hur det är att spela i en större symfoniorkester...
-
Publicerad
Fröbiblioteket växer
Snart öppnar Sjuhärads fröbibliotek för säsongen igen. I år kan du låna fröer i både Borås, Mark, Bollebygd och Svenljunga kommun.
Kalender
-
Konstperformance på Borås Konstmuseum: Turritopsis-dohrnii (Immortal Jellyfish)
Tid: kl.
Plats: Kulturhusets foajé
-
Öppen mottagning för bygglovsfrågor
Tid: kl.
Plats: Stadsrummet, Kulturhuset. Ingång från Sturegatan...
-
Film: Sirât
Tid: kl.
Plats: Borås Bio Röda Kvarn