Meny

Meny

Tidigare matinéfilmer

Förteckning över vilka filmer som visats på Röda Kvarn som barnfilmmatinéer, från 1998 och framåt.
* = specialvisning (exempelvis filmfestival, temadag eller dylikt)

1998

Hösten

Pinocchios äventyr
Pippi Långstrump
Kalle Stropp och Grodan Boll på svindlande äventyr

1999

Våren

Alfons och Milla
Folk och rövare i Kamomilla Stad
Mumintrollen och hans vänner

Hösten

Zorro - Den maskerade hämnaren
Babe - En gris kommer till stan
Urpo & Turpo

2000

Nyhet: från och med nu visas matinéfilmerna söndag klockan 14.00

Våren

På Spaning med Urpo & Turpo
Kirikou och den elaka häxan
Pingu busar igen
Busters fantastiska värld*
Dunderklumpen*
Det magiska svärdet - Kampen om Camelot

Hösten

Var är Bus-Alfons?
Hanuman och apornas tempel
Hundhotellet
Den långa resan
Pettson & Findus - Katten och gubbens år
En liten julsaga

2001-2002

Nyhet: från och med nu presenteras programmet i 3 säsonger/år; vår (mars-maj), höst (augusti-november) och vinter (december-februari).

Våren

Eva Erikssons tecknade pärlor
Agnes Cecilia - En sällsam historia
Tigers film*
Tarzan*
Hurricane Streets*

Musikbussen
Kajsa Snigel
Drömbollen
Vingar av glas
Binke kan inte flyga
Roliga gubbar
Den siste actionhjälten
Pettson & Findus - Kattonauten

Hösten

Eva och Adam - Fyra födelsedagar och ett fiasko
Hjälp! Jag är en fisk

Vintern 2001-2002

Kejsarens nya stil
Sniglar och råttsalami
Mirakel
Shrek

2002-2003

Nyhet: från och med höstsäsongen visas matinéfilmerna både lördag och söndag klockan 14.00.

Våren

Ronja Rövardotter
Alla vi barn i Bullerbyn
Mera om oss barn i Bullerbyn

Hösten

I huvudet på fyra små djur
Bulten - rena banditerna
Min morbror och hans nya hund
Vinga på villovägar
Harry Potter och de Vises Sten
Kirikou
Lyllo och Zorba
Den röda ballongen
Sagan om ringen
Monsters Inc.

Vintern 2002-2003

Barneys hemliga julklapp
Bevet till Jultomten

Skicka mera godis
Kalle Blomkvist och Rasmus
E.T. - The Extra Terrestrial*
Smådeckarna

2003-2004

Våren

Babar - elefanternas konung
Flykten från hönsgården
Spirit - hästen från vildmarken

Hösten

Ett år med Ludovic
Klättertjuven
Sagan om Ringen - Härskarringen
Sagan om de två tornen
Skattkammarplaneten

Vintern 2003-2004

Lejontämjaren
Den vilda familjen Thornberry
Lillebror på tjuvjakt
Minou - Kattflickan
Sinbad - Legenden om de sju haven

2004

Kommentar: stängt för renovering under vårsäsongen och höstsäsongen förkortad på grund av renoveringsarbetet.

Hösten

Kalle Blomkvist - Mästerdetektiven lever farligt
Smådeckarna

2005

Kommentar: Röda Kvarn har nypremiär efter restaueringsarbetet, nu med 252 sittplatser! Programmet presenteras nu återigen två gånger/år i ett vår- och ett höstprogram. Från och med hösten arbetar även Mats T Olsson och Christian Haglund med att sätta filmprogrammet, vilket senare tillsammans med ansvarig Ami Lööf fortsättningsvis kommer att utgöra Kulturkontorets filmgrupp.

Våren

Kalas Alfons
Karlsson på taket
Kompisar
Pettsson & Findus & Gubbens år
Flickor, stjärnor och leksaker
Håkan Bråkan och Josef
Svinaherden, Sagan om elddonet
Pippi Långstrump på de sju haven
Pojken som ville vara isbjörn
Linnea i målarens trädgård
Heffaklumpen

Hösten

Superhjältarna
Heffaklumpen
Babar - elefanternas konung
Pettson och Findus och gubbens år
Pippi på rymmen
Rasmus på luffen
Ronja Rövardotter
Mio min Mio
Bröderna Lejonhjärta
Syskonen Budelaires olycksaliga liv
Kogänget
Alfons och pappa Åberg
Peter Pan

2006

Våren

Kalle och Chokladfabriken
Zuper Zebran
Alla vi barn i Bullerbyn
Järnjätten
Molly och morfar
Harry Potter och den flammande bägaren
Första kärleken
Bland tistlar
Fyra små vänner - småbusar
Robotar
Wallace och Gromit
Percy, Buffalo Bill och jag
Valiant och de fjäderlätta hjältarna

Hösten

Två tigerbröder
Lassie
Corpse Bride
Ballerinagrodan-serie
Agaton Sax och Byköpings gästabud
Prinsen av Egypten
Nanny McPhee
Lilla Spöket Laban
Narnia: Häxan och Lejonet
Pingvinresan
Ice Age 2
Pettson och Findus: Tomtemaskinen
Nightmare before Christmas

2007

Våren

Nalle Puh och Heffaklumpen
Här kommer Pippi Långstrump
Pirates of the Caribbean
På andra sidan häcken
Aligermaas äventyr
Hugo och Josefine
Bäst i Sverige
Världens bästa Karlsson
Madagaskar
Emil och griseknoen
Den bästa sommaren

Hösten

Bortspolad
Asterix och vikingarna
Mimzy
Natt på museet
Ville och Vilda Kanin
Harry Potter och Fenixorden
Mästerdetektiven Kalle Blomqvist
Shrek den Tredje
The Simpsons - Filmen
Otto är en noshörning
Happy Feet

2008

Våren

Surf's Up
Lilla Spöket Laban
Stardust
Bron till Terabitia
Råttatouille
Lyllo och Zorba
Lotta från Uppfinnarbyn
Fyra animerade filmer
Kirikou och Vilddjuren
Min granne Totoro
Guldkompassen'
Pinocchios äventyr

Hösten

Horton
Aprikoser, Aston och Vinga
Vattenhästen
Legender från Ö-världen
Bee Movie
Indiana Jones IV
Spiderwick Chronicles
Min fröken är en utomjording
Narnia: Prins Caspian
Var är Bus-Alfons?
Nightmare before Christmas

2009

Våren

Wall-E
Lilla spöket Laban
Star Wars: Clone Wars*
Porco Rosso
Kung Fu Panda
Niko
Madagaskar 2
Sailor & Pekka
Mamma Mu och Kråkan
Flickan och räven

Hösten

Monsters vs Aliens
Lasse-Majas detektivbyrå
Nausicaä från Vindarnas dal
Kenny Begins
Bläckhjärta
Harry Potter och Halvblodsprinsen*
Coraline och spegelns hemlighet
Bolt
Familjen Dingel med flera
Ice Age 3

2010

Våren

Nicke Nyfiken 2: Apa på rymmen
Mumintrollens farliga midsommar
Upp
Nine
Pettson och Findus - Glömligheter
Den otroliga vandringen
Lilla spöket Laban - Bullar och bång
Bodil och hennes väninnor
Ponyo på klippan vid havet
Alvin och gänget 2
Sagan om Desperaux

Hösten

Prinsessan och grodan
Resan till Melonia
Det regnar köttbullar
Den fantastiska räven
Draktränaren
Tre rövare
Alice i Underlandet
E.T.
Höstlovsfilm: Prince of Persia*
Planet 51
Shrek — nu och för all framtid
Toy Story 3

2011

Våren

Kommentar: under våren 2011 påbörjades arbete med att digitalisera biografen, med ombyggnation av maskinrum, upptagning av extra projektionsfönster och dylikt.

5-6/2        Dumma mej
12-13/2   Mumintrollet och kometjakten
16-17/2  Sportlovsbio: Harry Potter och dödsrelikerna del 1
                (onsdag-torsdag klockan 13.30)
19-20/2   Vem?
26-27/2   Sammys äventyr      
5-6/3       Äpplet och masken
12-13/3   Narnia: Voyage of the Dawn Threader
19-20/3   Legenden om ugglornas rike
26-27/3  Jack och Pedro på nya äventyr
2-3/4       Tron Legacy

Hösten

Kommentar: Från och med hösten har Röda Kvarn installerat digital projektionsutrustning enligt 2k-standard inklusive möjlighet att visa 3D. Premiärfilmen för 3D var Bilar 2. Under hösten var även första gången man kunde börja betala med kort, tack vare den nya internetanslutningen.

24-25/9   Trassel
1-2/10      Var inte rädd, långa farbrorn   
8-9/10      Pettson & Findus - Kattonauten
15-16/10  Elias och jakten på havets guld
22-23/10  Bland tistlar
29-30/10  Panik i byn
2-3/11       Höstlovsfilm onsdag-torsdag klockan 13.30: Harry Potter och Dödsrelikerna Del 2
5-6/11      Rio
12-13/11 Marskatterna och leksaksbilen och Bulten
19-20/11 Bilar 2 3D

2012

Våren

Kommentar: biografen är nu digitaliserad fullt ut. Christian Haglund slutade efter hösten 2011 vilket innebär att våren 2012 är sista programmet han var delaktig i att lägga. Ami Lööf gick i pension i maj och Mats T Olsson har nu ansvaret för filmverksamheten.

4-5/2  Molly och julmonstret
11-12/2 Happy Feet Two 3D
15-16/2 SPORTLOVSFILM onsdag-torsdag klockan 13.30: Tintins äventyr - Enhörningens hemlighet
18-19/2 Lånaren Arrietty
25-26/2 Vem är var?
3-4/3  Nalle Puh
10-11/3 Prick och fläck på pricken
17-18/3 En katt i Paris
24-25/3 Alvin & gänget 3
31/3-1/4 Mästerkatten i stövlar 3D

Hösten

Kommentar: Denna termin inledde vi ett samarbete med Biografcentralen/BUFF för att kunna presentera en unik satsning på fyra kvalitetsfilmer för lite äldre barn som annars inte varit tillgängliga för en svensk publik.

22-23/9 BUFF: Stay! (Observera! Svensk text)
29-30/9 Piraterna! 3D (3D, svenskt tal)
6-7/10 Kom Ketchup så går vi (svenskt tal)
13-14/10  BUFF: On the Sly (svenskt tal)
20-21/10 Madagascar 3 3D (3D, svenskt tal)
27-28/10  BUFF: Jörgen+Anne=Sant (Observera! Svensk text)
31/10-1/11 HÖSTLOVSFILM onsdag-torsdag klockan 13.30: Dark Shadows (svensk text)
3-4/11 Ice Age 4 (svenskt tal, 3D)
10-11/11 BUFF: Iris (svenskt tal)
17-18/11 Liten skär och alla små brokiga (svenskt tal)
24-25/11 Modig 3D (3D, svenskt tal)

2013

Våren

2-3/2 Hitta Nemo 3D
9-10/2 Lilla Anna och Långa Farbrorn
13-14/2 Sportlovsfilm: Frankenweenie 3D
16-17/2 Tavlan
23-24/2 De fem legenderna 3D
2-3/3 Uppe på vallmokullen
9-10/3 Hotell Transylvanien 3D
16-17/3 Kalas, Alfons
23-24/3 Sammys äventyr 2 3D
30-31/3  PÅSKUPPEHÅLL!
6-7/4 Röjar-Ralf 3D

Hösten

Kommentar: i ett samarbete med Borås Konstmuseum kördes en konstförfilm före en av barnfilmerna (Djurvännerna) i projektet Cineart.

21-22/9 Croodarna 3D
28-29/9 Knattefilm: Djurvännerna
5-6/10 Epic - Skogens hemliga rike 3D
12-13/10 Alfons Åberg - Hokus Pokus
19-20/10 Binke med kompisar
26-27/10 Monsters studentliv 3D
30-31/10 Percy Jackson och monsterhavet
2-3/11 Eskil & Trinidad
9-10/11 Dumma mej 2 3D
16-17/11  Kauwboy
23-24/11 Flygplan 3D

2014

Våren

8-9/2                    Turbo 3D
12-13/2                Sportlovsfilm vecka 7 (ons & tor):Gravity
15-16/2                Prick och fläck på fläcken
22-23/2                Victor & Josefine
1-2/3                     Det regnar köttbullar 2 3D (inställd visning 1/3 pga tekniska problem)
8-9/3                     Mamman och den vilda bebin
15-16/3                Emil & Ida i Lönneberga
[22-23/3               [INGEN MATINÉVISNING]
29-30/3                Walking with Dinosaurs 3D
5-6/4                     Bamse och tjuvstaden
12-13/4                Frost 3D
19-20/4                Lego - Filmen 3D


Hösten

Kommentar: i ett samarbete med Borås Konstmuseum kördes konstförfilmen
En seglats till Skogens Hamn av Maline Nordin före en av barnfilmerna (Resan till Fjäderkungens rike) i projektet Cineart. Vi visade även en ny BUFF på turné-film, i samarbete med Biografcentralen och BUFF.

20-21/9                 Herr Peabody & Sherman 3D
27-28/9                 Kalle Kran
4-5/10                   Mupparna – Most Wanted
11-12/10              Rio 2 3D
18-19/10               BUFF: Gattu
25/10                    100-årsjubileum
    - Bu och Bä får besök + Tänk om...
    - Stumfilm med livemusik av pianist Staffan Jullander
    - Födelsedagsfirande med inbjudna gäster, 3D-konstfilmen Evolution av Marco Brambilla och klassikervisning av Citizen Kane
    - Filmquiz: QuiZadillas
    - Nattbio: Nosferatu
29-30/10 Höstlov* Draktränaren 2 3D Observera! INSTÄLLD PGA TEKNISKT FEL!
1-2/11                  Pettson och Findus – roligheter Observera! INSTÄLLD PGA TEKNISKT FEL!
8-9/11                  Resan till fjäderkungens rike 3D (+CineART)
15-16/11              Krakel Spektakel
22-23/11              The Boxtrolls 3D

2015

Våren

Kommentar: Vi visade även en ny BUFF på turné-film (Zarafa), i samarbete med Biografcentralen och BUFF. Här genomfördes även en tillgänglighetsinsats eftersom filmen fungerar med Svenska Filminstitutets app Tillgänglig bio.

7-8/2             Pingvinerna från Madagaskar 3D
*11-12/2       SPORTLOVSFILM: Kapten Sabeltand (ons & tor)
14-15/2         Flyg! sa Alfons Åberg (KNATTE)
21-22/2         Småkryp: Långfilmen 3D
28/2-1/3        Solan och Ludvig – Jul i Flåklypa (SIX-TEN)
7-8/3             Muminfamiljen på Rivieran
14-15/3         Tingeling – Legenden om önskedjuret 3D
21-22/3         Imse Vimse (KNATTE)
28-29/3         BUFF på turné: Zarafa
4-5/4 (påskstängt)
11-12/4         Big Hero 6 3D
18-19/4         Fåret Shaun – filmen

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

 

Hösten

Kommentar: Säsongens stora extraarrangemang var BUFF:Borås, en Barn och ungdomsfilmfestival med nyproducerade kvalitetsfilmer för barn och unga 7-16 år.

19-20/9          Home 3D
26-27/9          Vem lurar Alfons (KNATTE)
*1-3/10          BUFF – Barn och ungdomsfilmfestival
    1/10              Legenden om Longwood
    2/10              Mateo (visades på Brygghuset)
    3/10              Shana – Vargens musik
    3/10              Cykelmyggan och minibaggen
    3/10              Livet enligt Nino
    3/10              About a Girl
10-11/10        Minioner 3D
17-18/10        Paddington
24-25/10        Klassikern: Det stora barnkalaset (SIX-TEN)
*28-29/10      HÖSTLOVSFILM: Cirkeln (ons & tors)
31/10-1/11     Cirkus Imago – En chans på miljonen
7-8/11            Blixten och det magiska huset 3D
14-15/11        Den stora nötkuppen 3D
21-22/11        Insidan ut 3D

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

2016

Våren

6-7/2             Hotell Transylvanien 2 3D
13-14/2         Havets sång
*17-18/2       SPORTLOVSFILM: Star Wars VII 3D (ons&tor)
20-21/2         Knatteklassikern: Ur en kos dagbok
27-28/2         Biet Maya
5-6/3             Snobben 3D
12-13/3         Fantompojken
19-20/3         NYPREMIÄR! Klassikern: Den oändliga historien
26-27/3 PÅSKSTÄNGT
2-3/4             Den gode dinosaurien
9-10/4           Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld
16-17/4         Pojken och världen

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

 

Hösten

17-18/9        Ice Age: Scratattack 3D
24-25/9        Rita och krokodil (KNATTE)
1-2/10         Den lille prinsen 3D
8-9/10         När Marnie var där
15-16/10     Husdjurens hemliga liv 3D
22-23/10     Härifrån till Flåklypa
29-30/10     Molly Monster och äggmysteriet (KNATTE)
*2-3/11       HÖSTLOVSFILM (ons+tor): SVJ – Stora Vänliga Jätten 3D
5-6/11         Siv sover vilse
12-13/11     Storkarna 3D
19-20/11     Hitta Doris 3D

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

2017

Våren

  • 4-5/2 Kubo och de två strängarna 3D
  • 11-12/2 Snipp, Snapp, Snut
  • *15-16/2 SPORTLOVSFILM: Rogue One – A Star Wars Story 3D
  • 18-19/2 Pettson & Findus – Juligheter
  • 25-26/2 Trolls 3D
  • 4-5/3 Mitt liv som Zucchini
  • 11-12/3 Sing 3D
  • 18-19/3 Bamse och Häxans dotter
  • 25-26/3 Upp i det blå
  • 1-2/4 Klassikern: Pelle Svanslös
  • 8-9/4 Vaiana 3D
  • 15-16/4 PÅSKSTÄNGT
  • 22-23/4 Lego Batman 3D

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

 

Hösten

  • 16-17/9 Pingvinresan 2 (Kretsloppsveckan)
  • 23-24/9 Dumma mej 3 3D
  • 30/9-1/10 Skruva på Blixten och Sixten (Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu)
  • 7-8/10 The Emoji Movie 3D
  • 14-15/10 Klas Klättermus
  • 21-22/10 Knatteklassikern: Bill och hemliga Bolla
  • 28-29/10 Milo Månvaktaren
  • *1-2/11 Höstlovsfilm: Rum 213
  • 4-5/11 Your Name
  • 11-12/11 Lego Ninjago Movie 3D
  • 18-19/11 Bilar 3 3D

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

2018

Våren

  • 10-11/2 Trollvinter i Mumindalen
  • *14-15/2 Sportlovsfilm: Den stora nötkuppen 2 3D
  • 17-18/2 Tjuren Ferdinand 3D
  • 24-25/2 Gordon och Paddy
  • 3-4/3 Paddington 2
  • 10-11/3 Ballerinan och uppfinnaren 3D
  • 17-18/3 Jazzoo – Festen
  • 24-25/3 Ugglor och möss (BUFF)
  • 31/3-1/4 PÅSKSTÄNGT
  • 7-8/4 Grottmannen Dug
  • 14-15/4 Pelle Kanin
  • 21-22/4 Djungelgänget – långfilmen 3D

*Extraarrangemang: visas på särskilda dagar och tider

Senast ändrad: 2018-06-11 15.41

Ändrad av:

Dela sidan: Tidigare matinéfilmer

g q n C