Olika typer av information finns i olika typer av källor. Du kan söka efter information i böcker, artiklar, rapporter, avhandlingar och i databaser.
För att underlätta sökprocessen kan du göra en checklista:
Om du vill ha en bok i ämnet kan du söka efter böcker i bibliotekskatalogen.
Om du inte hittar något i skolans bibliotek kan du utöka sökningen till andra bibliotek i Borås.
Om du vill ha elektroniska källor kan du söka i databaser som biblioteket tillhandahåller. Ofta är det bra att börja söka i uppslagsverk till exempel Nationalencyklopedi eller Britannica eller i någon ämnesdatabas exempelvis Landguiden, om du ska skriva om ett land.
Artiklar från olika tidningar och tidskrifter kan du hitta i Artikelsök, Mediaarkivet och Ebsco som är några av våra databaser.
Biblioteket rekomenderar även fria elektroniska resurser:
DOAJ: Directory of Open Access JournalsFria kvalitetsgranskade vetenskapliga tidskrifter med fulltext. Omfattar alla ämnen och många språk.
Diva: Digitala Vetenskaplliga Arkivet
Ett öppet arkiv för forskningspublikationer och studentuppsatser producerade vid svenska lärosäten.
SwePub
SwePub ger dig möjlighet att söka bland artiklar, konferensbidrag, avhandlingar med mera, som publicerats vid svenska lärosäten.
Uppsök
Examensarbeten och uppsatser i fulltext
Google Scholar
Söktjänst för flera ämnen och källor: avhandlingar, böcker, artiklar, studentuppsatser, rapporter med mera.
Findarticles
Engelskspråkig artikelsök, fri
Senast ändrad:
Uppdaterad av:
Självservice
IST Administration för vårdnadshavare
Frånvarorapportering med mera
Ping Pong
Lärplattform
Borås Stads skolportal
Nå dina e-tjänster med en inloggning (för elever och personal)
E-tjänster för elever som börjar åk 1
Ansök om modersmålsundervisning
Outlook
Webbmail för personal
Gmail
Webbmail för elever