Introduktionsprogrammen (IM) vänder sig till dig som inte har gått i en svensk grundskola eller som inte har uppnått behörighet till nationella program i gymnasieskolan.
Samtliga utbildningsalternativ startar med en introduktionsperiod där en individuell studieplan fastställs. Alla alternativ kan ge dig möjligheten att bli behörig till gymnasieskolans nationella program, beroende på hur många betyg du saknar och med vilken energi du tar dig an skolarbetet. Utbildningstiden varierar från 1-4 år.
Du får inte en examen från ett introduktionsprogram, däremot får du ett gymnasieintyg på den genomförda utbildningen.
På Viskastrandsgymnasiet finns följande introduktionsprogram:
Innan du påbörjar ett introduktionsprogram görs en kartläggning av dina utbildningsbehov. Detta görs i det som vi kallar för Slussen. Utifrån kartläggningen görs sedan en bedömning av vilken av Borås Stads gymnasieskolor där det är lämpligast för dig att gå.
Slussen för Språkintroduktion finns på Almåsgymnasiet. Slussen för Individuellt alternativ och Yrkesintroduktion finns på Viskastrandsgymnasiet. I Slussen för Språkintroduktion sker också en utbildning i svenska under en inledande period för dig som är helt nyanländ till Sverige.
Om du har frågor om antagning till Programinriktat val kan du vända dig till Antagningsenheten Sjuhärad. Om du har frågor om programmen vänder du dig till respektive rektor.
Senast ändrad: 2019-09-23 13.32
Uppdaterad av:
v
Introduktionsprogram på Viskastrand
M
Hitta direkt
l
Självservice
IST Administration för vårdnadshavare
Frånvarorapportering med mera
Ping Pong
Lärplattform
Borås Stads skolportal
Nå dina e-tjänster med en inloggning (för elever och personal)
Outlook
Webbmail för personal
Gmail
Webbmail för elever