Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Rektor och expedition

Lista med namn, e-postadresser samt telefonnummer till skolans rektorer och skoladministratör.

Titel

Namn


Telefon

Rektor årskurs F-6

Andrea Roy

andrea.roy@boras.se

033-35 87 69

TF Biträdande rektor årskurs F-6

Mihaela Skoglund

mihaela.skoglund@edu.boras.se033-358045

Rektor årskurs 7-9 och
Sjukhusundervisning

Fanny Olausson

fanny.olausson@boras.se

033-35 80 12

Biträdande rektor årskurs 7-9

Erika Hedberg

erika.hedberg@boras.se

033-358061

T.f Biträdande rektor årskurs 7-9

Neda Persson

neda.persson@edu.boras.se

033-358061


Vi som arbetar i skolan på låg- och mellanstadiet

Lista med skolans personal samt deras telefonnummer.




0A, Solrosen

Petri Holappa, förskollärare

petri.holappa@edu.boras.se

0A, Solrosen

Marita Jansson, förskollärare

marita.m.jansson@edu.boras.se

0A, Solrosen

Emilia Wigheim Svensson, resurs

emilia.wigheim@edu.boras.se

0B, Blåklockan

Ghada Jazrawi, förskollärare

ghada.jazrawi@edu.boras.se

0B, Blåklockan

Ulle Persson, förskollärare

ulrica.persson@edu.boras.se

0B, Blåklockan

Jenny Borén, resurs

jenny.boren@edu.boras.se

1A

Liselotte Bergqvist, lärare

liselott.bergqvist@edu.boras.se

1A

Sarah Sikström Eriksson, resurs

sarah.sikstrom.eriksson@boras.se

1B

Elisabeth Henriksson

elisabeth.henriksson@edu.boras.se

1B

Carina Johansson, resurs

carina.j.johansson@edu.boras.se

2A

Matilda Alstéus, lärare

matilda.alsteus@boras.se

2B

Tess Silván, lärare

therese.silvan@edu.boras.se

3A

Annika Tallberg, lärare

annika.tallberg@boras.se

3A

Lise-Lotte Olsén, resurs

lise-lotte.olsen@edu.boras.se

3B

Kaisa Nyman, lärare

kaisa.nyman@edu.boras.se

3B

Annie Lilja, resurs

annie.lilja@edu.boras.se

3C

Carolina Säll, lärare

carolina.sall@edu.boras.se

4A

Linda Kjellberg, lärare

linda.kjellberg@edu.boras.se

4A

Lotta Wikander, resurs

lotta.wikander@edu.boras.se

4B

Lotta Ringström, lärare

lotta.ringstrom@edu.boras.se

4B

Henrik Ådahl, resurs

henrik.adahl@edu.boras.se

4C

Catrin Berg Andersson, lärare

catrin.berg_andersson@edu.boras.se

4C

Lena Granfors, resurs

lena.granfors@edu.boras.se

5A

Emma Mårtensson, lärare

emma.martensson@edu.boras.se

5B

Alexandra Kirtzell, lärare

alexandra.kirtzell@edu.boras.se

5C

Monica Persson, obehörig lärare

monica.persson@edu.boras.se

Lärare i flexen

Marie Eriksson, lärare

Madeleine Olehov, resurs

Anna Johansson, resurs

maria3.eriksson@boras.se

madaleine.sangrud-oja@edu.boras.se

anna.z.johansson@boras.se

Resurs åk 1-3

Mikaela Fransén

mikaela.fransen@edu.boras.se

Idrott åk 2-5

Elenor Larsson

elenor.larsson@edu.boras.se

Textilslöjd åk 3-5

Maria Lundin

maria.lundin@edu.boras.se

Trä och metallslöjd åk 3-5

Leif Bergqvist

leif.bergqvist@edu.boras.se

Musik åk 2-5

Hampus Axelsson

hampus.savinainen.axelsson@boras.se

Bild åk 4-5

Emelie Gustafsson

emelie.gustafsson@edu.boras.se

Utökad studietid

Sara Norinder

Mikaela Fransén

sara.norinder@edu.boras.se

mikaela.fransen@edu.boras.se

Rastaktiviteter

Josephine Alveljung

Emelie Gustafsson

josephine.alveljung@edu.boras.se

emelie.gustafsson@edu.boras.se


Vi som arbetar i skolan på högstadiet

Lista med skolans personal samt deras e-postadresser.

Klass

Namn

E-postadress

7A, mentor

Emelie Kjellén

emelie.kjellen@edu.boras.se

7A, mentor

Matilda Melin

matilda.melin@boras.se

7B, mentor

Susanna Claesson

susannah.claesson@boras.se

7B, mentor

Michaela Magnusson

michaela.magnusson@edu.boras.se

7C, mentor

Cecilia Berggren

cecilia.bergren@edu.boras.se

7C, mentor

Ida Nilsson

ida.n.nilsson@edu.boras.se

8A, mentor

Emir Ribic (sjukskriven)

emir.ribic@edu.boras.se

8A, mentor

Marie Danielsson (sjukskriven)

marie.danielsson@edu.boras.se

8B, mentor

Sandra Eriksson

sandra.s.eriksson@edu.boras.se

8B, mentor

Meryem Sahin

meryem.sahin@boras.se

8C, mentor

Mikael Einarsson

mikael.einarsson@edu.boras.se

8C, mentor

Marcus Cleverup

marcus.cleverup@edu.boras.se

8D, mentor

Paulina Landahl

paulina.landahl@boras.se

8D, mentor

Maria Linsemark

maria.linsemark@edu.boras.se

9A, mentor

Marzena Nettelblad

marzena.nettelblad@edu.boras.se

9A, mentor

P-O Widman

per-ola.widman@edu.boras.se

9B, mentor

Jeanette Livered

jeanette.livered@edu.boras.se

9B, mentor

Anna-Karin Särén

anna-karin.saren@edu.boras.se

9C, mentor

Jonas Tengblad

jonas.tengblad@edu.boras.se

9C, metor

Neda Persson

neda.persson@edu.boras.se

9D, mentor

Max Moritz

max.moritz@edu.boras.se

9D, mentor

Anna Karin Sundström

anna-karin.sundstrom@edu.boras.se

Lärare i bild

Anna Karin Sundström

anna-karin.sundstrom@edu.boras.se

Lärare i slöjd

Jeanette Livered

jeanette.livered@edu.boras.se

Lärare i slöjd

P-O Widman

per-ola.widman@edu.boras.se

Lärare i musik

Emir Ribic

emir.ribic@edu.boras.se

Lärare i idrott

Marcus Cleverup

marcus.cleverup@edu.boras.se

Lärare i idrott

Emelie Kjellén

emelie.kjellen@edu.boras.se

Lärare i tyska

Malin Karlsson

malin.karlsson@edu.boras.se

Lärare i franska

Jamile Al Hajj

jamile.al.hajj@edu.boras.se

Lärare i spanska

Sandra Eriksson

sandra.s.eriksson@edu.boras.se

Lärare i spanska

Ida Nilsson

ida.n.nilsson@edu.boras.se

Lärare i hemkunskap

Johan Johansson

johan.johansson@edu.boras.se

Lärare i flexen

Björn Ericsson

bjorn.ericsson@boras.se

Speciallärare i flexen

Olivia Dahl

olivia.dahl@edu.boras.se

Hörselresurs år 8

Maria Linsemark

maria.linsemark@edu.boras.se

Elevassistent

Manuella Sleiman

manuella.sleiman@edu.boras.se

Elevassistent

Abdirahman Mahamud

abdirahman.mahamud@boras.se

Studiecoach

Maria Nyström

maria.nystrom@edu.boras.se





Vi som arbetar på fritidshem

Lista med personal på fritidshem samt deras telefonnummer.

Fritidshem

Namn

Telefon

Björkens fritidshem

Emelie Gustafsson

0734-32 80 55

Björkens fritidshem

Ghada Jazrawi

0734-32 80 55

Björkens fritidshem

Masomeh Hosseini

0734-32 80 55

Ekens fritidshem

Emilia Wigheim Svensson

0734-32 80 54

Ekens fritidshem

Marita Jansson

0734-32 80 54

Ekens fritidshem

Henrik Ådahl

0734-32 80 54

Granens fritidshem

Anna Johansson

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Ulle Persson

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Carina Johansson

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Petri Holappa

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Mahdi Salimi

0766-48 78 51

Tallens fritidshem

Madeleine Olehov

Josephine Alveljung

0734-32 87 08

0734-32 87 87

Lilla Tallens fritidshem

Madeleine Olehov

0734-32 87 08

Lilla Tallens fritidshem

Lotta Wikander

0734-32 87 08

Lilla Tallens fritidshem

Jenny Borén

0734-32 87 08

Lilla Tallens fritidshem

Sarah Sikström Eriksson

0734-32 87 08

Stora Tallens fritidshem

Josephine Alveljung

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Annie Lilja

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Sarah Sikström Eriksson

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Lena Granfors


0734-32 87 87


Elevhälsa

Lista med elevhälsans personal samt deras telefonnummer.

Titel

Namn

Telefon

Specialpedagog F-6

Mihaela Skoglund

033-358045

mihaela.skoglund@edu.boras.se

Specialpedagog 7-9

Anna Tengroth

033-358050

anna.tengroth@boras.se

Skolsköterska F-6

Malin Nilsson

033-35 86 55

malin.n.nilsson@boras.se

Skolsköterska 7-9

Caroline Sigfridsson

Helene Nylén

033-35 33 58

caroline.sigfridsson@boras.se

helene.nylen@boras.se

Skolkurator F-6

Emelie Mjörnerud

emelie.mjornerud@boras.se

Skolkurator 7-9

Jenny Edman

033-35 80 93

jenny.edman@boras.se

Skolpsykolog

Antonela Popescu

Nås vi rektor

Speciallärare F-6

Mariette Edvardsson

mariette.edvardsson@edu.boras.se

Speciallärare 7-9

Olivia Dahl

olivia.dahl@edu.boras.se

SvA-lärare F-6

Marika Nyberg

marika.nyberg@edu.boras.se

Lärare i flexen F-6

Maria Eriksson

maria3.eriksson@boras.se

Hörselpedagog F-9

Sara Norinder

sara.norinder@edu.boras.se


Övrig personal

Lista med övrig personal samt deras telefonnummer.

Titel

Namn

Telefon

Skolbibliotekarie F-9

Henrik Landberg

033-35 76 59

Köksmästare

Daniel Ström

0734-32 82 36

SYV

Carin Ljungblad

033-35 84 38


Sjukhusskolan

Lista med namn, e-postadresser och telefonnummer till sjukhusskolans personal.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Barn- och
ungdomskliniken,

SOMA

Anneli Dahl

anneli.dahl@edu.boras.se

033-616 23 83

0729-89 37 40

Barn- och
ungdomskliniken,
SOMA

Magnus Ohlsson

magnus.ohlsson@edu.boras.se

033-616 17 60

0729-89 37 22

Barn- och
ungdomspsykiatrisk klinik,

BUP

Niclas Ekelin

niclas.ekelin@edu.boras.se

033-616 16 91

0729-89 37 34

Barn- och
ungdomspsykiatrisk klinik,
BUP

Harriet Gustafsson

harriet.gustafsson@vgregionen.se

033-616 12 85

0729-89 37 20


Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Personal

Facebooksymbol LinkedInsymbol E-postsymbol