Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Rektor och expedition

Lista med namn, e-postadresser samt telefonnummer till skolans rektorer och skoladministratör.

Titel

Namn


Telefon

Rektor F-6

Andrea Roy

andrea.roy@boras.se

033-35 87 69

T.f biträdande rektor F-6

Cecilia Karlsson

cecilia.karlsson@edu.boras.se

0734-32 75 49

Rektor årskurs 7-9 och
Sjukhusundervisning

Fanny Olausson

fanny.olausson@boras.se

033-35 80 12

T.f biträdande rektor 7-9

Neda Persson

neda.persson@edu.boras.se

0734-32 89 87


Vi som arbetar i skolan på låg- och mellanstadiet

Lista med skolans personal samt deras telefonnummer.

Klass

Namn

E-postadress

Solrosen

Petri Holappa, förskollärare

petri.holappa@edu.boras.se

Solrosen

Marita Jansson, förskollärare

marita.m.jansson@edu.boras.se

Solrosen

Moa Kaspersson, resurs

Nås via klasslärarna

Blåklockan

Ghada Jazrawi, förskollärare

ghada.jazrawi@edu.boras.se

Blåklockan

Ulle Persson, förskollärare

ulrica.persson@edu.boras.se

Blåklockan

Carina Johansson, resurs

carina.j.johansson@edu.boras.se

1A

Matilda Alstéus, lärare

matilda.alsteus@boras.se

1A

Monica Persson

monica.persson@edu.boras.se

1B

Tess Silván, lärare

therese.silvan@edu.boras.se

1B

Anna Johansson, resurs

anna.z.johansson@boras.se

2A

Lisa Bergqvist, lärare

liselott.bergqvist@edu.boras.se

2A

Lise Olsén , resurs

lise-lotte.olsen@edu.boras.se

2B

Kaisa Nyman, lärare

kaisa.nyman@edu.boras.se

2B

Masomeh Hosseini, resurs

masomeh.hosseini@boras.se

2C

Carolina Säll, lärare

carolina.sall@edu.boras.se

2C

Amanda Kiikonen, resurs

amanda.kiikonen@edu.boras.se

3A

Lisa Henriksson, lärare

elisabeth.henriksson@edu.boras.se

3A

Henrik Ådahl, resurs

henrik.adahl@edu.boras.se

3B

Mikaela Fransén, lärare

mikaela.fransen@edu.boras.se

3B

Lotta Wikander, resurs

lotta.wikander@edu.boras.se

3C

Catrin Berg Andersson, lärare

catrin.berg_andersson@edu.boras.se

3C

Lena Granfors, resurs

lena.granfors@edu.boras.se

4A

Emma Mårtensson, lärare

emma.martensson@edu.boras.se

4A

Jenny Borén, resurs

jenny.boren@edu.boras.se

4B

Camilla Persson, lärare

camilla.persson@edu.boras.se

4B

Annie Lilja, resurs

annie.lilja@edu.boras.se

4C

Maria Jansson, lärare

maria.jansson@edu.boras.se

4C

Abdi Aziis Ahamed, resurs

aziis.hiis.ahamed@edu.boras.se

Idrott åk 2-4

Elenor Larsson, lärare

elenor.larsson@edu.boras.se

Textilslöjd åk 3-4

Jeanette Livered

jeanette.livered@edu.boras.se

Trä och metallslöjd åk 3-4

P-O Widman

per-ola.widman@edu.boras.se

Musik åk 2-4

Emir Ribic

emir.ribic@edu.boras.se

Bild åk 3-4

Anna Karin Sundström

anna-karin.sundstrom@edu.boras.se


Vi som arbetar i skolan på högstadiet

Lista med skolans personal samt deras e-postadresser.

Klass

Namn

E-postadress

7A, mentor

Emir Ribic

emir.ribic@edu.boras.se

7A, mentor

Vakant


7B, mentor

Sandra Eriksson

sandra.s.eriksson@edu.boras.se

7B, mentor

Meryem Sahin

meryem.sahin@boras.se

7C, mentor

Jemima Andersson

jemima.andersson@boras.se

7C, mentor

Tanya De Silva

tanya.de.silva@edu.boras.se

7D, mentor

Paulina Landahl

paulina.landahl@boras.se

7D, mentor

Marcus Cleverup

marcus.cleverup@edu.boras.se

8A, mentor

Marzena Nettelblad

marzena.nettelblad@edu.boras.se

8A, mentor

P-O Widman

per-ola.widman@edu.boras.se

8B, mentor

Jeanette Livered

jeanette.livered@edu.boras.se

8B, mentor

Anna-Karin Särén

anna-karin.saren@edu.boras.se

8C, mentor

Jonas Tengblad

jonas.tengblad@edu.boras.se

8C, metor

Neda Persson

neda.persson@edu.boras.se

8D, mentor

Max Moritz

max.moritz@edu.boras.se

8D, mentor

Anna Karin Sundström

anna-karin.sundstrom@edu.boras.se

Lärare i bild

Anna Karin Sundström

anna-karin.sundstrom@edu.boras.se

Lärare i slöjd

Jeanette Livered

jeanette.livered@edu.boras.se

Lärare i slöjd

P-O Widman

per-ola.widman@edu.boras.se

Lärare i musik

Emir Ribic

emir.ribic@edu.boras.se

Lärare i idrott

Marcus Cleverup

marcus.cleverup@edu.boras.se

Lärare i idrott

Elenor Larsson

elenor.larsson@edu.boras.se

Lärare i tyska

Tanys De Silva

tanya.de.silva@edu.boras.se

Lärare i franska

Jamile Al Hajj

jamile.al.hajj@edu.boras.se

Lärare i spanska

Sandra Eriksson

sandra.s.eriksson@edu.boras.se

Lärare i hemkunskap

Katarina Eriksson

katarina.eriksson@edu.boras.se

Lärare i flexen

Björn Ericsson

max.moritz@edu.boras.se

Speciallärare i flexen

Olivia Dahl (föräldraledig)

olivia.dahl@edu.boras.se

Resurslärare

Ahmad Abochamlah

ahmad.abochamlah@edu.boras.se

Hörselresurs år 7

Maria Linsemark

maria.linsemark@edu.boras.se

Elevassistent

Marcus Nyberg

marcus.nyberg@edu.boras.se

Elevassistent

Majvi Romeborn

majvi.romeborn@edu.boras.se

Studiecoach

Maria Nyström

maria.nystrom@edu.boras.se


Vi som arbetar på fritidshem

Lista med personal på fritidshem samt deras telefonnummer.

Fritidshem

Namn

Telefon

Björkens fritidshem

Amanda Kiikonen

0734-32 80 55

Björkens fritidshem

Marita Jansson

0734-32 80 55

Björkens fritidshem

Masomeh Hosseini

0734-32 80 55

Ekens fritidshem

Monica Persson

0734-32 80 54

Ekens fritidshem

Petri Holappa

0734-32 80 54

Ekens fritidshem

Jenny Borén

0734-32 80 54

Granens fritidshem

Anna Johansson

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Ulle Persson

0766-48 78 51

Granens fritidshem

Carina Johansson

0766-48 78 51

Stora och lilla Tallens fritidshem 

Henrik Ådahl

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Ghada Jazrawi

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Lena Granfors

0734-32 87 87

Stora Tallens fritidshem

Vakant

0734-32 87 87

Lilla Tallens fritidshem

Annie Lilja

0734-32 87 87

Lilla Tallens fritidshem

Abdi Aziis Ahamed

0734-32 87 87

Lilla Tallens fritidshem

Mahdi Salimi

0734-32 87 87


Elevhälsa

Lista med elevhälsans personal samt deras telefonnummer.

Titel

Namn

Telefon

Specialpedagog F-6

Carina Karlsson

0728-85 19 79

Specialpedagog 7-9

Magnus Bergvall

0728-851458

Skolsköterska F-6

Malin Nilsson

033-35 86 55

Skolsköterska 7-9

Caroline Sigfridsson

Nås via skolans expedition.

Skolkurator F-9

Jenny Edman

jenny.westberg@boras.se

Skolpsykolog

Antonela Popescu

0768-88 59 16

Speciallärare F-6

Eva Hallagård

eva.hallagard@edu.boras.se

Speciallärare 7-9

Olivia Dahl (föräldraledig)

Nås via skolans expedition.

SvA-lärare F-6

Marika Nyberg

marika.nyberg@edu.boras.se

Hörselpedagog F-9

Sara Norinder

sara.norinder@edu.boras.se


Övrig personal

Lista med övrig personal samt deras telefonnummer.

Titel

Namn

Telefon

Skolbibliotekarie

Larissa Dubberke

033-35 76 59

Köksmästare

Daniel Ström

0734-32 82 36

SYV

Carin Ljungblad

033-35 84 38


Sjukhusskolan

Lista med namn, e-postadresser och telefonnummer till sjukhusskolans personal.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Barn- och
ungdomskliniken,

SOMA

Anneli Dahl

anneli.dahl@edu.boras.se

033-616 23 83

0729-89 37 40

Barn- och
ungdomskliniken,
SOMA

Magnus Ohlsson

magnus.ohlsson@edu.boras.se

033-616 17 60

0729-89 37 22

Barn- och
ungdomspsykiatrisk klinik,

BUP

Niclas Ekelin

niclas.ekelin@edu.boras.se

033-616 16 91

0729-89 37 34

Barn- och
ungdomspsykiatrisk klinik,
BUP

Harriet Gustafsson

harriet.gustafsson@vgregionen.se

033-616 12 85

0729-89 37 20


Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Personal

Facebooksymbol Twittersymbol LinkedInsymbol E-postsymbol