Borås Stads logotyp

Meny

Meny

Borås Stads logotyp, till startsidan

Personal

Särlaskolans personal består av flera olika kompetenser.
Här nedan hittar du kontaktuppgifter till alla. För att nå personal i de olika lagen kan du klicka på respektive lag och se dem som arbetar där.

Lag 1 är för elever i åk F-3.
Lag 2 är för elever i åk 4-6.
Arbetsrum 3 och 4 är för elever i åk 7-9.

Skolledning och expedition

Titel

Namn

Telefon

Rektor F-6

Johanna Holmer

033-35 80 85

Biträdande rektor F-6

Sandra Ryrlén

033-35 80 95

Rektor 7-9

Jane Larsson

033-35 30 50

Biträdande rektor 7-9

Daniel Stern

0734-32 86 40

Skolintendent

Jenny Werneholm

033-35 80 74


Arbetslag 1

Titel

Namn

Telefon

Arbetslag 1

Årskurs F-3

033-35 78 69

Förskoleklass

Zarah Ristola

0768-88 78 69

Förskoleklass

Madeleine Dahlrud

0768-88 78 69

Förskoleklass, fritids

Carolina Åberg Linderoth

-

Lärare 1A

Anja Pettersson

-

Lärare 1B

Meena Tapi

-

Lärare 2

Harisa Becirevic

-

Lärare 3A

Ann-Charlotte Magnusson

-

Lärare 3B

Ida Norinder

-

IKT-ansvarig, fritids

Veronika Claesson

-

Idrott åk 1-6

Evelina Brofjärd

-

Fritids, 3A

Lisbet Häggström

0721-60 05 92

Fritids

Ahmed Sleiman

0721-60 05 92

Fritids

Biar Law

-

Resurs, 3B

Göran Lohne

-

Resurs, 3A

Sakariye Mohammod

-


Arbetslag 2

Titel

Namn

Telefon

Arbetslag 2

Årskurs 4-6

033-35 78 70
0734-327611

Lärare 4A

Cathrin Persson

-

Lärare 4B

Sofia Rudäng

-

Lärare 5

Max Moritz, Maritha Fyhr, Stefan Reinholdsson

-

Lärare 6A

Khalil El Machharawi

-

Lärare 6B

Büsra Kaya

-

FBK

Irén Solinger

-

Flexgruppen

Marie-Noëlle Carlsson Ferrier

-

Flexgruppen

Therese Olsen Hedendahl

-

Flexgruppen

Midian Tsegay

-

Träslöjd

Joakim Hagberg

-

Textilslöjd

Anna Lilja


Trygg Vuxen

Jalal Yassine

0734-32 85 35

Resurs

Minna Mäkinen

-

Resurs

Maria Nyström

-

Lärarassistent

Anette Lindström

-

Arbetsrum 3

Titel

Namn

Telefon

Arbetslag 3

Årskurs 7-9

033-35 78 72

Mentor 7B, Sv, SvA, En

Ulrika Glans

-

Mentor 7B, Fra, En

Charlotta Mod

-

Mentor 8A, Ma, NO

Anneli Brändström

-

Mentor 8A, Sv, SvA, En

Matilda Melin

-

Mentor 8B, Sv, SO

Stefan Hacker

-

Mentor 8B, Spa, SO

Linn Karlsson

-

Mentor 9A, Hkk

Lena Adolfsson

-

Mentor 9A, Ty, En, SO

Joachim Papendorf

-

Mentor 9B, En, SvA

Marzena Nettelblad

-

Mentor 9B, Ma, NO

Anna Smit

-

Spanska

Sandra Rivera Ortega

-

Hemkunskap

Rola Jarrare

-


Arbetsrum 4

Titel

Namn

Telefon

Arbetslag 4

Årskurs 7-9

033-35 78 71

Mentor 7A, Idh

Jonel Balika

-

Mentor 7A, Ma, NO

Ritva Ilvesten

-

Mentor 7C, Bl

Malin Jönsson

-

Mentor 7C, Ma, Tk

Martin Ljungström

-

Mentor 8C, Mu

Robin Bergström

-

Mentor 8C, Sv, SvA, SO

Anders Olofsson

-

Mentor 9C, En, SO

Eva-Maria Sandin

-

Mentor 9C, Idh, Hkk

Jonatan Öhman

-

SvA & FBK

Anne Aalto

-

Textilslöjd åk 7-9

Anxhela Ziso

-

Speciallärare Flexgruppen

Sanela Bulic



Elevhälsan

Titel

Namn

Telefon

Studie- och yrkesvägledare

Carin Ljungblad

033-35 78 73

Elevhälsans medicinska insats (EMI)

Anna-Carin Johansson

0768-88 56 51

Skolkurator

Tomas Hägstedt

033-35 80 83

Skolpsykolog

Siri Veileborg

033-35 52 77

Specialpedagog årskurs 7-9

Lise-Lotte Torstensson

0734-32 88 51

Specialpedagog årskurs F-6

Camilla Olausson

0728-85 19 27


Senast ändrad: 2020-08-04 15.46

Uppdaterad av:

Dela sidan: Personal

g q n C