Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Fortsätt att följa nationella råd och rekommendationer

Personal

Här hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar på skolan.

Skolledning och expedition

Lista med namn, e-post och telefonnummer till rektorer och skoladministratörer.

Titel

Namn

E-post

Telefon

Rektor, förskoleklass - årskurs 6

Marie Hansen

marie.hansen@boras.se

0768-88 88 94

Rektor, årskurs 7 - 9

Frans Stjerna

frans.yliheikkila.stjerna@boras.se

033-35 88 87
0768-88 88 87

Administratör, förskoleklass - årskurs 9

Isak Kjerf


isak.kjerf@boras.se

0768-88 88 93


Elevhälsa

Lista med namn, e-post och telefonnummer till skolans elevhälsa.

Titel

Namn

E-post

Telefon

Skolsköterska

Johanna Ferlic

johanna.ferlic@boras.se

033-35 88 95

0768-88 88 95

Kurator

Emelie Sävland


emelie.savland@boras.se

033-35 87 41


Skolpsykolog

Therese Björklund

therese.bjorklund@boras.se

033-35 59 17

Specialpedagog, förskoleklass - årskurs 6

Carina Rosengren

carina.rosengren@edu.boras.se

033-35 79 14

Speciallärare, förskoleklass - årskurs 6

Mia Brundin

mia.brundin@edu.boras.se

0734-328616

Speciallärare, förskoleklass - årskurs 9

Maria Maschman

maria.maschmann@edu.boras.se

0734-328616

Specialpedagog/Speciallärare, årskurs 7 - 9

Hanna Karlgren

hanna.h.karlgren@edu.boras.se

0728-851925

Studie- och yrkesvägledare

Tania Clamp

tannia.clamp@boras.se

0768 - 888888

Förskoleklass

Lista med klass, namn och telefonnummer till skolans förskoleklasser.

Klass

Namn


Gullvivan

Mona Lyckrot

0768-88 89 14

Violen

Charlotta Lind

0768-88 89 14


Årskurs 1-3

Lista med klass, namn och e-post till personal i årskurs 1-3.

Klass

Namn


1A

Therese Mann

therese.mann@edu.boras.se

1B

Daniel Fredriksson  (IT-ansvarig)

daniel.d.fredriksson@edu.boras.se

2A

Emma Surtevall

emma.surtevall@edu.boras.se

2B

Petra Poddig

petra.poddig@edu.boras.se

3A

Karolina Österholm Svensson

karolina.svensson@edu.boras.se

3B

Lilijana Turpinen

lilijana.turpeinen@edu.boras.se


Årskurs 4-6

Lista med klass, namn och e-postadress till personal i årskurs 4-6.

Klass

Namn

E-post

4A

Agnes Johansson


4B

Monica Eklöv

monica.eklof@edu.boras.se

5A och 5B

Kerstin Burenius

kerstin.burenius@edu.boras.se

5A och 5B

Margareta Göransson

margareta.goransson@edu.boras.se

5A och 5B

Ulf Bede

ulf.bede@edu.boras.se

6A

Josefine Andersson


6B

Moa Movitz


Idrott och hälsa

Ulf Bede

ulf.bede@edu.boras.se

Resurspersonal

Grace Namrud

grace.namroud@edu.boras.se

Resurspersonal

Jesper Larsson

jesper.larsson@edu.boras.se

Resurspersonal

Anne Strand

au232@skola.boras.se

Resurspersonal

Mayya Sadixova

mayya.m.sadixova@edu.boras.se

Slöjd och bild

Susanne Gylling Åhman

susanne.gylling.aman@edu.boras.se

6

Henrik Pettersson

henrik.petterson@edu.boras.se




Årskurs 7-9

Lista med klass, namn, e-post och ämne till personal i årskurs 7-9.

Klass

Namn

E-post

Ämne/titel

7A

Niklas Norder

niklas.norder@edu.boras.se

MA/NO

7A

Emma Skoglund

emma.skoglund@edu.boras.se

EN/SV/IT

7B

Hepa Rasol

hepa.rasol@edu.boras.se

NO/TK/MA

7B

Stefan Risberg

stefan.risberg@boras.se

IDH

8A

Emma Bredberg

emma.bredberg@edu.boras.se

HKK

8A

Fernando Prada Rotaru

fernando.prada-rotaru@edu.boras.se

SP/IT

8A

Erik Reinholtz

erik.reinholtz@edu.boras.se

MA/NO

8B

Ida Andersson

ida.a.andersson@boras.se

SV/SVA/EN

8B

Niklas Alkmark

niklas.alkmark@edu.boras.se

MA

8B

Viola Karlsson

viola.karlsson@edu.boras.se

SO

8C

Samuel Holm

samuel.holm@edu.boras.se

MU

8C

Ellen Malcolm

ellen.malcolm@boras.se

SV/EN

8C

Jason Williams

jason.williams@skola.boras.se

HKK/EN

9A

Vanessa Tengblad

vanessa.tengblad@edu.boras.se

SO

9A

Erik Hallberg

erik.hallberg@edu.boras.se

BD/SP

9B

Linus Askwall

linus.askwall@skola.boras.se

SO/SVEN/Studiecoach

9B

Lisabeth Johansson

lisabeth.johansson@edu.boras.se

SL

9C

Emmelie Lindskog

emmelie.lindskog@edu.boras.se

SV/EN

7-9

Ursula Leonhardt

ursula.leonhardt@edu.boras.se

TY

7-9

Clara Fredriksson (föräldraledig)

clara.dahlqvist@boras.se

Studiecoach

Studie- och yrkesvägledare

Tania Clamp

tannia.clamp@boras.se

Studie- och yrkesvägledare

4-9

Ulf Bede

ulf.bede@edu.boras.se

IDH

F-9

Maria Maschmann

maria.maschmann@edu.boras.se

Speciallärare MA

7-9

Hanna Karlgren

hanna.h.karlgren@edu.boras.se

Speciallärare SV

7-9

Anette Andersson

anette.a.andersson@edu.boras.se

Elevassistent

7-9

Anders Hedberg

anders.hedberg@edu.boras.se

Elevassistent

7-9

Rikard Gylling

rikard.gylling@edu.boras.se

Elevassistent

7-9

Hivzi Vokshi

nås via expedition

Assistent


Fritidshem

Lista över personal, e-post och telefonnummer för personal på fritidshemmen.

Avdelning

Namn

E-post

Telefon

Vallen

Monica Claesson

monica.m.claesson@edu.boras.se

0768-88 89 14

Vallen

Carin Andersson

carin.m.andersson@edu.boras.se

0768-88 89 14

Vallen

Felix Gustavsson

felix.gustafsson@edu.boras.se

0768-88 89 14

Vallen

Pierre Jardemo

pierre.jardemo@edu.boras.se

0768-88 89 14

Vallen

Jenny Gustavsson

jenny.gustavsson@edu.boras.se

0768-88 89 14

Dalen Grön

Edisa Bushi

edisa.bushi@boras.se

0734-32 88 84

Dalen Grön

Grace Namroud

grace.namroud@edu.boras.se

0734-32 88 84

Dalen Grön

Susanne Åhman

nås via telefon

0734-32 88 84

Dalen Röd

Aimee Tufarelli

aimee.tufarelli@edu.boras.se

0734-15 34 37

Dalen Blå

May Yousef

may.yousef@edu.boras.se

0734-15 34 40

Dalen Blå

Anders Holmström

anders.holmstrom@edu.boras.se

0734-15 34 40

Dalen Blå

Ted Blomdahl

ted.blomdahl@edu.boras.se

0734-15 34 40

Fritidshemsansvarig

Jenny Lindberg

jenny.l.lindberg@edu.boras.se

0734-15 34 40







Övriga medarbetare

Tabell med namn och e-post på skolans fritidsgård, bibliotek, matsal och vaktmästare.

Avdelning

Namn

E-post

Fritidsgården

Michael Batta

Michael.Batta@boras.se

Fritidsgården

Henrik Czolowski

Henrik.Czolowski@boras.se

Fritidsgården

Arto Keckman

arto.keckman@edu.boras.se

Fritidsgården

Fritz Magnus Andersson

magnus.andersson@edu.boras.se

Bibliotek

Rosaliina Laukkarinen

rosaliina.laukkarinen@boras.se

Bibliotek ansvarig 4-9

Michelle Hansson

michelle.hansson@boras.se

Bibliotekschef

Lovisa Ekwall

lovisa.ekwall@boras.se

Matsalen

Rasmus Hedblom

rasmus.hedblom@boras.se

Vaktmästare

Emil Magnusson

emil.magnusson@boras.se


Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Personal

Facebooksymbol Twittersymbol LinkedInsymbol E-postsymbol