Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Särskilda rekommendationer i Västra Götaland

Elevhälsa

Råd och stöd för elever och föräldrar

Fältgruppen har en chatt för ungdomar i kommunen som behöver råd och stöd i olika situationer. Det kan handla om hur man mår, kompisar, skola, föräldrar, droger, relationer och mycket mer. Inga frågor är för stora eller små. Även föräldrar som är oroliga för sina barn eller barns kompisar kan använda chatten.

Fältgruppens chattlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Elevhälsa

Lista med funktion, namn och telefonnummer till elevhälsans personal

Funktion

Namn


Telefon

Specialpedagog

Katarina Lindgren

katarina.lindgren@edu.boras.se

033-35 87 99

Specialpedagog

Lena Erneborn

lena.erneborn@boras.se

033-35 87 10

Speciallärare

Eva Hallagård

eva.hallagard@edu.boras.se

033-35 87 10

Kurator

Johanna Lind

johanna.lind@boras.se

033-35 32 13

Skolsköterska årskurs 7-9

Anna Rolandsson

anna.rolandsson@boras.se

0766-23 06 85

Skolsköterska årskurs 4-6

Berith Isberg

berith.isberg@boras.se

0734-32 81 63

Studiecoach

Jessica Krantz

jessica.krantz@edu.boras.se

0734-32 89 71


Elevhälsoteam

Elevhälsoteamet på Dalsjöskolan består av specialpedagog, kurator, skolpsykolog, skolsköterska och läkare, enligt följande:

  • Kurator: Johanna Lind
  • Skolsköterska årskurs 4-6: Berith Isberg
  • Skolsköterska årskurs 7-9: Anna Rolandsson
  • Läkare: Agne Lindh, nås via skolsköterska

Skolhälsovård

Dalsjöskolan har två skolsköterskor; Anna Rolandsson och Berith Isberg. Anna Rolandsson har huvudansvar för årskurs 7-9 och finns på Dalsjöskolan dagligen. Berith Isberg har huvudansvar för årskurs 4-6 och finns på Dalsjöskolan måndagar och tisdagar.

Skolläkare har mottagning på skolan på torsdag förmiddag. Tid bokas hos skolsköterskan.

Om elevhälsoarbetet i Borås Stad

Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Elevhälsa

Facebooksymbol Twittersymbol LinkedInsymbol E-postsymbol