Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Borås Stads logotyp, till startsidan

Skolsköterskorna på Dalsjöskolan

Berith Isberg är på plats måndag och torsdag. Anna Rolandsson är för det mesta på plats måndag-fredag.

Skolsköterskorna arbetar i första hand förebyggande. De är en del av skolans Elevhälsoteam.

Elevhälsa

Lista med funktion, namn och telefonnummer till elevhälsans personal

Funktion

Namn


Telefon

Specialpedagog årskurs 7-9

Katarina Lindgren

katarina.lindgren@edu.boras.se

033-35 87 99

Specialpedagog årskurs 4-6

Nina Liljedahl Magnusson

nina.liljedahl.magnusson@edu.boras.se

0766-48 78 44

Kurator årskurs 4-6

Charlotte Bergvall

charlotte.bergvall@boras.se

033-35 86 51

Kurator årskurs 7-9

Alvina Carlsson Terning

alvina.carlsson.terning@boras.se

033-35 32 13

Skolsköterska årskurs 7-9

Anna Rolandsson

anna.rolandsson@boras.se

033-35 51 12

Skolsköterska årskurs 4-6

Berith Isberg

berith.isberg@boras.se

033-35 87 30


Skolpsykolog nås via rektor.

Råd och stöd för elever och föräldrar

Fältgruppen har en chatt för ungdomar i kommunen som behöver råd och stöd i olika situationer. Det kan handla om hur man mår, kompisar, skola, föräldrar, droger, relationer och mycket mer. Inga frågor är för stora eller små. Även föräldrar som är oroliga för sina barn eller barns kompisar kan använda chatten.

Fältgruppens chatt Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Ikon: pratbubblor

Kontakt

Senast ändrad:

Uppdaterad av:

Dela sidan: Elevhälsa

Facebooksymbol LinkedInsymbol E-postsymbol