Meny

Meny

Schema Idrottsskolan år 2 och 3

Under andra och tredje året gör barnen föreningsbesök för att prova på olika idrotter och aktiviteter.

Nedan ser du schema för år 2 och år 3.

Årskurs 2

År 2

Aktiva

vecka 3-6

vecka 8-11

vecka 12-15

vecka17-20

Bergdalskolan

14

ÖSTK

Borås Bandy (Boda)

Lundby Park

Borås Floorball club

Målsrydsskolan

6

Äspereds IF

Dalsjöfors Brottarklubb

Lundby Park

Målsryds IF Discgolf

Ekarängskolan

17

Borås Fältrittklubb

Borås Cricket klubb

Borås Basket (KFUM)

Borås Golfklubb

Gånghesterskolan

22

Borås Bandy

(Ishallen v.3-4)

Hässlehus IK

Borås Cricket klubb

SK Svängen

Hestra Midgårdskolan

25

DGFB Flugan/Royal C&D

Borås Basket (KFUM)

Vakant

Lundby Park

Kristinebergskolan

14

Lundby Park

Borås Taekwondo Center

DGFB Flugan/Royal C&D

Borås Judoklubb

Myråsskolan 2A

12

Borås Bandy v.5-6 (Boda)

DGFB Flugan/Royal C&D

Borås Taekwondo Center

SK Svängen

Myråsskolan 2BC

15

Borås Bandy v.5-6 (Boda)

DGFB Flugan/Royal C&D

Hässlehus IK

SK Svängen

Sjömarken

16

Borås Basket (KFUM)

Borås Judoklubb

Sandareds tennis

Borås Fältrittklubb

Sparsör

17

Borås Taekwondo Center

Borås Bandy (Boda)

Borås Judoklubb

Borås Basket (KFUM)

Trandaredskolan

22

Borås Floorball club

Borås Fältrittklubb (halv grp)

Borås Fältrittklubb (halv grp)

Hässlehus IK




Borås Minigolfklubb (halv grp)

Borås Minigolfklubb (halv grp)


Parasport - i rörelse

6

Hestra IF skidor

Borås Minigolfklubb

Lundby Park

Hestra IF

Orientering

Årskurs 3

År 3

Aktiva

vecka 3-6

vecka 8-11

vecka 12-15

vecka17-20

Dalsjöfors

12

Borås Cricket klubb

Dalsjöfors Brottarklubb

IK Ymer Volley

Målsryds IF Discgolf

Målsrydskolan

5

Äspereds IF

Dalsjöfors Brottarklubb

IK Ymer Volley

Målsryds IF Discgolf

Byttorpskolan

10

IK Ymer Friidrott

DF Studio Danza

Borås Floorball club

Kakas Ridklubb

Kristinebergskolan

11

Borås GIF skidor

Vakant

IK Ymer Friidrott

DF Studio Danza

Svedjeskolan

13

DF Studio Danza

Borås Aikido Klubb

IK Ymer Friidrott

Vakant

Hestra Midgård

18

Borås Badminton

Hestra IF längdskidor

Knallens Karateklubb

IK Ymer Friidrott

Myråsskolan 3AC

16

Borås Skidlöparklubb

Borås Badminton

Bredareds SSK Gevärsskytte

IK Ymer Mountainbikeorientering

Myråsskolan 3B

12

Borås Skidlöparklubb

IK Ymer Volley

FOK Luftpistolskytte

IK Ymer Mountainbikeorientering

Sjömarkenskolan

16

IK Ymer Volley

IK Ymer Friidrott

DF Studio Danza

Hestra IF orientering

Sparsör Slättängskolan

14

Bredareds SSK Gevärsskytte

Borås GIF skidor

Borås Badminton

Borås GIF orientering

Trandaredskolan

12

IK Ymer Friidrott

Borås Skidlöparklubb

Borås Aikido Klubb

Bredareds Golfklubb

Senast ändrad: 2019-01-14 14.22

Ändrad av:

Dela sidan: Schema Idrottsskolan år 2 och 3

g q n C