Meny

Meny

Värdföreningar

Idrottsskolan är ett utmärkt tillfälle för föreningar att visa sin verksamhet för att kunna växa. Ni får både träffa barnen och deras föräldrar under fyra veckor .

Samordnaren för idrottsskolan delger alla värdföreningar vilka skolor/grupper som kommer och under vilka perioder genom att skicka en länk till websidan. Värdföreningen står för material och låneutrustning. För detta får föreningen ett bidrag på 250 kronor varje gång som idrottsskolan kommer på besök. Föreningen ansöker även om aktivitetsbidrag. Tänk på att barnens personnummer måste fyllas i på närvarokorten.

Det är föräldraledarnas ansvar att kontakta värdföreningen och stämma av inför besöket.

Vill din förening vara med och ta emot grupper ska du ta kontakt med samordnaren för idrottsskolan.

Värdföreningar 2018-2019

Kontaktperson

E-post

Borås Aikido Klubb

Linda Wennersten Sporre

linda@borasaikido.se

Borås Badminton

Håkan Hederén

hakan_hederen@ykk-swe.com

Borås Bandy

Klas Ström

klas.strom@ahlsell.se

Borås Basket (KFUM)

Magnus Eriksson

info@borasbasket.se

Borås Cricket klubb

Ruman Kumer Sarker

rumon.kumar@gmail.com

Borås Floorball club

Dennis Jesel

kansli@borasfbc.se

Borås Fältrittklubb Borås Ridhus

Linda

linda@borasridhus.se

Borås GIF Mountainbike

Thomas Almgren

info@borasgif.nu

Borås GIF orientering

Thomas Almgren

thomas.almgren@stiba.se

Borås GIF skidor

Thomas Almgren

thomas.almgren@stiba.se

Borås Golfklubb

Raimo Sjöberg

pro@borasgolfklubb.se

Borås Judoklubb

Gabriel Bengtsson

info@borasjudo.se

Borås Minigolfklubb

Barbro Ihremark

barbroihrmark@hotmail.com

Borås Miniracingklubb


borasminiracing@gmail.com

Borås Skidlöparklubb

Per Johansson

perjohansson_53@hotmail.com

Borås Taekwondo Center

Finn Fredriksen

info@taekwondocenter.se

Bredareds Golfklubb

Pontus Bergstrand

pontus.bergstrand@bredaredsgk.se

Bredareds SSK Gevärsskytte

Anders Benjaminsson

andersbenjaminsson68@gmail.com

Dalsjöfors Tennisklubb

Tobias Hansson

dalsj.tk@telia.com

DF Studio Danza

 

info@studiodanza.nu

DGFB Flugan/Royal C&D

Sofia Blom

info@flugan.nu

Elfsborgs Tennisklubb

Erik Johansson

erik.johansson@elfsborgtennis.se

FOK Luftpistolskytte

Lars Larsson

lkm.larsson@gmail.com

Fristads Drill

Helena Bååth

Helena.Baath@navet.com

Hestra IF längdskidor

Toivo Pentonen

toivo.pentonen@telia.com

Hestra IF orientering

Martin Karlsson

martin@kdnt.se

Hässlehus IK

Peter Halldén

peterhallden@me.com

IFK Borås Discgolf

Roger Sahlin

roger.sahlin69@gmail.com

IK Ymer Friidrott

Pekka Jokiniva

ymer.friidrott@telia.com

IK Ymer Mountainbikeorientering

Martina Lindberg

martinalindbergymer@gmail.com

IK Ymer Volley

 

ymervolley@outlook.com

Kakas Ridklubb

Eva Höglund

Eva.b.hoglund@icloud.com

Knallens Karateklubb

Jon Håheimsnes

jon@foray.se

Lundby park från VT 19

 

ricard.sunding@boras.se

Målsryds IF Discgolf

 

malsryds.idrottsforening@telia.com

Sandareds Tennisklubb

 

stk@sandaredstk.com

Simklubben Elfsborg

Katarina Magnusson

katarina@skelfsborg.com

SK Svängen Gång

Börje Hansson

b.hansson.hulta@telia.com

SOK 68 Sandared orientering

 

urban.bjufstrom@hotmail.com

Toarps Skytteförening

Per Kullberg

perkullberg@hotmail.com

Äspereds IF längdskidor

Claes Persson

claes@gasenemejeri.se

ÖSTK bordtennis

 

bordtennis@ostk.se

 

Senast ändrad: 2018-07-05 09.10

Ändrad av:

Dela sidan: Värdföreningar

g q n C