Borås Stads logotyp
Borås Stads logotyp

Meny

Meny

Värdföreningar

Idrottsskolan är ett utmärkt tillfälle för föreningar att visa sin verksamhet för att kunna växa. Ni får både träffa barnen och deras föräldrar under fyra veckor .

Samordnaren för idrottsskolan delger alla värdföreningar vilka skolor/grupper som kommer och under vilka perioder genom att skicka en länk till websidan. Värdföreningen står för material och låneutrustning. För detta får föreningen ett bidrag på 250 kronor varje gång som idrottsskolan kommer på besök. Föreningen ansöker även om aktivitetsbidrag. Tänk på att barnens personnummer måste fyllas i på närvarokorten.

Det är föräldraledarnas ansvar att kontakta värdföreningen och stämma av inför besöket.

Vill din förening vara med och ta emot grupper ska du ta kontakt med samordnaren för Idrottsskolan.

Värdföreningar 2019-2020

Kontaktperson

E-post

Borås Aikido Klubb

Per Lornell

plornell@gmail.com

Borås Badminton

Håkan Hederén

hakan_hederen@ykk-swe.com

Borås Bandy

Klas Ström

klas.strom@ahlsell.se

Borås Basket (KFUM)

Magnus Ericsson

magnus.ericsson@borasbasket.se

Borås Bouleallians

Bertil Tunje

bertil@tunje.se

Borås Cricket klubb

Ruman Kumer Sarker

rumon.kumar@gmail.com

Borås Dansförening

Christina Aronsson

info@bdf.nu

Borås Fältrittklubb Borås Ridhus

Linda Lindberg

linda@borasridhus.se

Borås Golfklubb

Raimo Sjöberg

pro@borasgolfklubb.se

Borås Judoklubb

Gabriel Bengtsson

info@borasjudo.se

Borås Konståkningsklubb

Malin Ollikainen

malin.boraskk@gmail.com

Borås Minigolfklubb

Barbro Ihremark

barbroihrmark@hotmail.com

Borås Skidlöparklubb

Per Johansson

perjohansson_53@hotmail.com

Borås Taekwondo Center

Finn Fredriksen

info@taekwondocenter.se

Borås Thunders IBF

Joel tapper

joel83tapper@gmail.com

Bredareds Golfklubb

Pontus Bergstrand

pontus.bergstrand@bredaredsgk.se

Bredareds SSK Gevärsskytte

Anders Benjaminsson

andersbenjaminsson68@gmail.com

Byttorps IF

Camilla Mirsch

byttorpsif@gmail.com

Dalsjöfors Brottarklubb


dalsjoforsbk@hotmail.se

Dalsjöfors Tennisklubb

Tobias Hansson

dalsj.tk@telia.com

DGFB Flugan/Royal C&D

Sofia Blom

info@flugan.nu

Hestra IF längskidor

Toivo Pentonen

toivo.pentonen@telia.com

Hestra IF orientering

Alice Aroneng

alice.aroneng@gmail.com

IFK Borås Discgolf

Roger Sahlin

roger.sahlin69@gmail.com

IK Ymer Friidrott

Pekka Jokiniva

ymer.friidrott@telia.com

IK Ymer Volley

Henrik Klerfors

ymervolley@outlook.com

Kakas Ridklubb

Eva Höglund

eva.b.hoglund@icloud.com

Knallens Karateklubb

Jon Håheimsnes

jon.håheimsnes@gmail.com

Lundby Park

Ricard Sunding

ricard.sunding@boras.se

Målsryds IF Discgolf

Tomas Horvatic

malsryds.idrottsforening@telia.com

Sandareds Innebandysällskap

Lars Brissman

kansli@sibs.se

Sandareds Tennisklubb

Paul

paul@sandaredstk.com

SK Svängen Gång

Börje Hansson

b.hansson.hulta@telia.com

SOK 68 Sandared orientering

Urban Bjufström

urban.bjufstrom@hotmail.com

Toarps Skytteförening

Per Kullberg

perkullberg@hotmail.com

Äspereds IF längdskidor

Claes Persson

claes@gasenemejeri.se

ÖSTK bordtennis

Bengt Stenqvist

bordtennis@ostk.se



Text

Senast ändrad: 2019-10-22 11.12

Ändrad av:

Dela sidan: Värdföreningar

g q n C