Familjekollo
Semester är viktigt för att kunna ladda om batterierna så att man orkar med ett nytt arbetsår. Det är också ett viktigt tillfälle att umgås med nära och kära. Har man barn blir det ett tillfälle att tillbringa mer tid tillsammans och kunna göra sådant som man inte hinner med i vardagen.
För att koppla av är det ofta viktigt med miljöombyte. Alla har inte möjlighet att komma iväg på semester. För en del är det självvalt men för många är det ofrivilligt. Föräldrar som är ensamstående har ofta en tuffare ekonomisk situation, där pengarna kanske inte räcker till för semester.
Sommarkollo på Ekhagen
Tillsammans med Lutherska Missionskyrkan erbjuder Borås Stad en veckas sommarkollo på Ekhagen. Ekhagen är beläget vid Öresjö norr om Borås.
När det är dags att ansöka, hittar du ansökan här.
Kontakt
Senast ändrad:
Ändrad av: