Logotyp för Borås Stad
Logotyp för Borås Stad
Högtalare

Dokumentation och utbildningsmaterial

Nedan följer dokumentation från olika möten utbildningar, referat med mera som vi haft inom Överenskommelsen.

FRÖ-möte med sopplunch Tema: Ramnaparken som besöksmål

Den 7 maj 2026 bjöd De sju häradernas kulturhistoriska förening tillsammans med Park & Skogsavd, Tekniska förvaltningen och Borås Museum in till FRÖ-möte på Café Gästis, Ramslätts gästgivargård, Borås Museum, Ramnaparken.

På detta lunchmöte berättade de om samverkansprojektet ”Ramnaparken som besöksmål”. Projektet syftar till att göra Ramnaparken mer känt och attraktivt för såväl Boråsare som besökare i staden.
FRÖ-mötet är både ett tillfälle att få inspiration till nya samarbeten men också ett tillfälle att ansluta till projektet som presenteras.

Vårens stormöte - Så här gör vi skillnad tillsammans!

Onsdagen den 22 april 2026 samlades ett 60-tal personer från idéburna organisationer, politiker och anställda på Borås Stad på Caroli församlingshem i Borås för vårens stormöte.

Vi tog del av fyra berättelser om hur samarbete möjliggör goda insatser för våra boråsare!

Familjeläger på Sommargården Ekhagen – sommarupplevelse för ensamstående föräldrar och deras barn. Ett samarbete mellan Lutherska Missionskyrkan i Borås och Individ- och familjeomsorgsförvaltningen

Mot alla odds från Norrby till Hestra – Vi vill hitta nästa Zlatan på skidor! Ett samarbete mellan Skolan som arena och Hestra IF

Team Life Hack och Klubb Simon – stödgrupper för unga anhöriga i samarbete mellan Borås Stad och Svenska kyrkan Borås

Vilka möjligheter för samverkan innebär den nya socialtjänstlagen? - ett samarbete mellan Borås Stad och idéburna organisationer inom Överenskommelsen

Stormöte om den nya socialtjänstlagen

Den 9 oktober 2025 hölls höstens stormöte på temat den nya socialtjänstlagen.

Nästan 100 personer från idéburna organisationer och Borås Stad träffades i Sjöbohuset för att lära mer om och samtala kring den nya socialtjänstlagen och dess möjligheter till samverkan.

Jeanette Zachau och Emma Ragnarsson från individ- och familjeomsorgsförvaltningen föreläste om den nya lagen och deras förvaltnings arbete utifrån den. Sedan tog Ann-Christin Efraimsson vid och berättade om vård- och äldreförvaltningens IOP med idéburna organisationer. Slutligen bidrog Nils Munthe från Sveriges kummuner och regioner (SKR) med en nationell utblick.

Kvällens presentationer pptx, 4.8 MB.

Stormöte om Samverkan

Den 23 april 2025 hölls vårens stormöte med tema Samverkan.

Ett trettiotal personer från idéburna organisationer och Borås Stad möttes på Hemgården för att borra ner sig i temat Samverkan som är Överenskommelsens kärna. Det blev en kväll med kunskapspåfyllning och stort fokus på samtal utifrån erfarenheter av samverkan. 

Hemgården bjöd på ett smakprov från föreställningen Rent mjöl som sattes upp kommande helgen. 

Presentation stormöte tema samverkan pptx, 1.7 MB.

Forskning om samverkan på jämlika villkor

Den 10 april 2025 arrangerade Överenskommelsen ett FRÖ-möte där Louise Yngve, forskare på Marie Cederschiölds högskola/Högskolan Borås föreläste om sin forskning som handlar om samverkan på jämlika villkor mellan idéburna och offentliga organisationer. I augusti disputerar Louise och vi ser fram emot att ta del av avhandlingen då.

Louise Yngves presentation pptx, 1.3 MB.

Uppföljning av Överenskommelsen 2025

Hur har dialogen och samverkan mellan de idéburna och Borås stad fungerat de senaste två åren? Vilka samarbeten finns? Använder vi de förhållningssätt som vi har kommit överens om? Dessa och många fler frågor har undersökts i uppföljningen.

Mer än varannan grundskola samarbetar med en eller flera föreningar bla kring undervisning, läxhjälp, kultur, krisplaner och "Skolan som arena".

Nio nämnder har samverkansavtal med idéburna organisationer och det finns tretton st IOP-er. Några exempel är Arbetslivsförvaltningens- och Vård- och äldrenämndens gemensamma IOP med Guldkanten, Fritids- och folkhälsoförvaltningens IOP med ett flertal idrottsföreningar för fritidsaktiviteter för barn och unga med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, Individ- och familjeomsorgsnämndens IOP med Kvinno- och Tjejjouren.

Arenor för de idéburnas röstbärande finns, däribland samordnar Arbetslivsnämnden ett integrationsråd med de etniska föreningarna, samt även ansvarar för samråd med de nationella minoriteterna. Fritids- och folkhälsoförvaltningen lyfter exempelvis ortsråd, områdesnätverk och Träffpunkt Simonsland.

Sex nämnder och bolag uppger att de på något sätt stödjer de idéburnas gemensamma organisering, exempelvis grundskolenämnden möjliggör för föreningar att använda skollokaler, kommunstyrelsen utlyser medel för lokal utveckling, kulturnämnden uppger stöd såsom rådgivning och ekonomiskt stöd vid samarrangemang mm.

Uppföljningen har godkänts av Fritids- och folkhälsonämnden och skickats vidare till kommunstyrelsen för information. Den har även skickats ut till alla nämnder och bolag samt idéburna organisationer.

Rapporten: Uppföljning Överenskommelsen pdf, 1.2 MB, öppnas i nytt fönster.

Upphandling och idéburna organisationer

Varje år upphandlar Borås stad varor och tjänster för stora belopp. Hur kan föreningar och andra idéburna organisationer delta i upphandlingar? Vad är offentlig upphandling och hur lämnar man anbud?

Emma Andersson som är jurist på Koncerninköp, Borås stad, höll en lunchföreläsning den 13 mars 2025.

Upphandling presentation av Emma Anderssonr pdf, 1.6 MB, öppnas i nytt fönster.

Många bidrar, få orkar bära: Ideellt arbete i Sverige 1992–2024

Hur ser det ideella arbetet egentligen ut i Sverige? Hur många är aktiva och förändras det över tid? Marie Cederschiölds högskola forskar på just detta och nu har en delrapport från den sjunde undersökningen släppt. Här analyseras omfattningen av och förändringarna i ideellt arbete sedan tidigt 1990-tal och undersöker faktorer som kan förklara varför medborgare engagerar sig ideellt. Rapporten belyser även skillnader i hur ideellt arbete utövas i städer jämfört med på landsbygden.

Rapport: Många bidrar, få orkar bära:Ideellt arbete i Sverige 1992–2024 pdf, 909.7 kB, öppnas i nytt fönster.

Så når ni oss unga! Workshop med Volontärbyrån

Den 28 november 2024 arrangerade Överenskommelsen tillsammans med Dialogforum en workshop med organisationen Volontärbyrån på temat Så når ni oss unga! Ett trettiotal deltagare från cirka 20 föreningar och idéburna organisationer deltog i workshopen som hölls på Träffpunkt Simonsland.

Presentationer

Stormöte tema Hat och hot om våld

Ett 70-tal representanter för föreningar och idéburna organisationer, politiker och kommunala tjänstepersoner möttes den 29 april 2024 på Almåsgymnasiet för att få ökad kunskap om och dialog kring dessa angelägna och svåra frågor.

Myndigheten för Ungdoms och Civilsamhällesfrågor, MUCF, presenterade en rapport om hat och hot som riktas mot civilsamhället. Borås stad presenterade lägesbild för arbetet med brottsförebyggande och trygghetsskapande insatser.

Presentationerna och annat material från programmet kan du läsa här pdf, 2.5 MB, öppnas i nytt fönster..

För dig som vill veta mer om temat Hat och hot om våld:

Film om föreningar skapad av Unga kommunutvecklare 2020

Under sommaren 2020 hade vi fyra fantastiska ungdomar som gjorde en film om föreningar under sitt uppdrag som "Unga kommunutvecklare". Ta del av filmen här och visa den gärna i din förening/organisation eller kommunal verksamhet.

Filmen heter Borås föreningsliv och finns på Youtube Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Samverkansmodell för offentliga aktörer och civilsamhället

Myndigheten för ungdoms och civilsamhällesfrågor (MUCF) har tillsammans med representanter för civilsamhället och offentlig sektor tagit fram en modell för samverkansprocess. Med hjälp av den kan offentliga aktörer och civilsamhällesaktörer skapa god samverkan till nytta för alla parter.

Modellen riktar sig till offentlig sektor vid samverkan med civilsamhället men kan även användas av civilsamhällesaktörer.

Ta del av modellen och filmer om modellen på MUCF:s hemsida. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Europeisk kod för idéburna organisationers medverkan i beslutsprocessen

Koden ger exempel på hur medborgare genom engagemang i idéburna organisationer kan delta i den politiska beslutsprocessen. Den är ett verktyg som myndigheter, kommuner och föreningar kan använda för att planera och utvärdera sitt samarbete.

Koden finns också att ladda ner och beställa på MUCF:s hemsida. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Utbildning om vad samverkan är

Överenskommelsen inom regionen har tagit fram en digital utbildning om parterna och vad samverkan är. Utbildningen kan man gå själv, men också i grupp - studieförbund inom regionen har bjudits in att kunna ordna studiecirklar runt utbildningen. Du hittar utbildningen här. Länk till annan webbplats.

Ikon: pratbubblor

Om du har frågor kontakta:

Telefon:

Senast ändrad:

Ändrad av:

Ikon: tidning

Nyheter

  • Händer hanterar mottagande ab röster vid ett bord. Ett bälte med texten ”Val” syns. Publicerad

    Uppsamlingsräkningen flyttar till Stadshushallen

    När Valnämnden genomför uppsamlingsräkningen på onsdag sker det i Stadshushallen. Det stora antalet förtidsröster som återstår att hantera gör att räkningen beh...
  • En illustration av en valurna och tre valsedlar i vitt, gult och blått. Publicerad

    Rekordmånga röster väntas på uppsamlingsräkningen

    När rösträkningen fortsätter på onsdag återstår ovanligt många röster att hantera. Mellan 4000 och 4500 förtidsröster ska tas om hand i Borås – ungefär tre gång...
  • “Vallokal” står på ett metallstöd i en korridor, med personer i bakgrunden. Publicerad

    Valresultatet och vad som händer efter valdagen

    Under valkvällen räknades rösterna i vallokalerna och Valmyndigheten publicerade ett preliminärt valresultat. Men arbetet med valet fortsätter även efter valdag...
  • En illustration av en valurna och tre valsedlar i vitt, gult och blått. Publicerad

    Nu är valdagen här – hitta din vallokal

    I dag, söndag den 13 september, är det val till riksdag, region och kommun. Vallokalerna är öppna klockan 08.00–20.00. På valdagen röstar du i den vallokal som ...
  • "Här kan du rösta" och en pil som pekar åt höger på en vit skylt mot en tegelvägg. Publicerad

    Högt tryck på förtidsröstningen i Borås

    Fler förtidsröstar i Borås jämfört med förra valet. Till och med den 11 september hade 38 570 förtidsröster tagits emot – nästan 25 procent fler än vid motsvara...
Ikon: Kalender

Sammanträdeskalender

  • Ordförandeklubba

    Arbetslivsnämnden


    Tid: kl.
    Plats: Österlånggatan 74

  • Ordförandeklubba

    Valnämnden


    Tid: kl.
    Plats: Kommunstyrelsens stora sesisonsal

  • Vy över Borås från samhällsbyggnadsnämnden sessionssal. Borås Stads flagga i förgrunden.

    Samhällsbyggnadsnämnden


    Tid: kl.
    Plats: Kungsgatan 55, Stadshuset, plan 7,...

  • Ordförandeklubba

    Förskolenämnden


    Tid: kl.
    Plats: Förskoleförvaltningen sammanträdeslokal Borgstena,...

  • Flygbild över stadshuskvarteret

    Kommunstyrelsen


    Tid: kl.
    Plats: Kommunstyrelsens stora sessionssal